Gündem Haberleri

  Şişli'de kıran kırana

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gülay Aslıtürk'ün yolsuzluklarının ardından bütün partiler, Şişli Belediye Başkan adaylarını tespitinde tam bir kaos yaşadılar. ANAP, sendikacı kökenli milletvekili Emin Kul'u aday göstererek, 'dürüst'lüğünü ispatlamaya çalışmak isterken; CHP'de de adaylık sorunu, Özal döneminin Belediye Başkanı Mehmet Emin Sungur'la çözüldü.

  İstanbul'un bankacılık ve sanayi sektörünün merkezi konumundaki Şişli, önemli bir rant merkezi sayılıyor. Özellikle Büyükdere yolunda artan gökdelen inşaatları, Ihlamurdere, Piyalepaşa ve Ayazağa'daki imar hareketleri, partilerin daha doğrusu adayların iştihasını kabartıyor.

  Gülay Aslıtürk üçü tutuklama kararını içeren çeşitli davaları nedeniyle, ANAP büyük suçlamalarla karşılaştı.

  Yerine getirilen Cüneyt Akgün, farklı bir yapı oluşturamadı. Aslıtürk'ün usulsüz işlemlerinin kaynağı olan ŞİPA AŞ'yi, söz vermesine rağmen kapatmadı, üzerinden bir sürü işlem yaptı. ANAP çevrelerinde bile, yolsuzluklara göz yumduğu, kaçak inşaatlara dokunmadığı iddialarıyla karşılaştı. Borç içinde yüzen eski bir müteahhit olmasına rağmen, bugün klasik Mercedes ve Mustang iki antika arabayla yeni Wosvagen araba sahibi olduğu, Bodrum'da araziler aldığı öne sürülüyor.

  Cüneyt Akgün, çok umutlanmasına rağmen partisi kendisini aday göstermedi. Bunun üzerine ANAP'ın yerleştirdiği kadroların hepsine son verdi, belediye başkan yardımcılarının yetkilerini aldı. Esnafın üzerine zabıtalar salmaya ve borçlarını ödemeyene haciz göndermeye başladı.

  ANAP, Yılmazlar'ın eniştesi Yiğit İkiz'i aday göstermek istedi. Ancak Yiğit, eleştiriler üzerine çekildi. Bunun üzerine milletvekili Emin Kul'u sahneye sürüldü. Karadeniz kökenli Kul, sendikacılık sendikasının eski başkanı... 1994'de seçimi Aslıtürk karşısında az bir oyla kaybeden DSP adayı Mustafa Sarıgül, 1980 öncesinden beri Şişli'de politika yapıyor. CHP Gençlik Kolları'ndan başlayan siyasal yaşamında bir dönem milletvekilliği yapan Sarıgül, herkesle 'barışık' görünüyor. ‘‘Yeraltı dansçısı’’ diye anılan Sarıgül, bir süre önce hakkında yazıldığı öne sürülen 'sahte mektup'lar nedeniyle polise başvurmuş, ancak bir sonuç çıkmamıştı.

  Sarıgül'ün, Ataköy 9. kısımdaki villasında semtin silüetini bozarak imar planına aykırı tadilat yapmasının başını ağırtacağı belirtiliyor. Sarıgül, ‘‘Bu, beni tehlikeli gören ANAP'lıların tertibiydi. Fatma Girik çekildikten sonra Şişli'yi ben alırım’’ diye konuşuyor.

  CHP’nin adayı Sungur

  CHP, Şişli Belediye başkan adaylığı için tam bir 'kaos' yaşadı. Gülay Aslıtürk'ün ilk tutuklanmasına yol açan suç duyurusunu yapan eski ilçe başkanı Dursun Çaltı'ya, Genel Merkez sıcak bakmadı. Fatma Girik, baştan adaylığı düşünüyordu. Ancak Genel Merkezi, ismini ancak 24 Ocak'ta YSK'ye verilen listelerde ilan etti. Girik adaylığı reddetti. Girik, ‘‘Mehmet Sevigen ve Dursun Çaltı'nın şahsına yönelik eleştirilerine rağmen il başkanlığı ve genel merkezin suskun kaldığını, meclis üyeliği listesi hazırlanırken kendisiyle konuşulmadığını’’ söyleyerek kızgınlığını gösterdi. Dün son anda 1980 öncesi CHP'li senatör Mehmet Emin Sungur'un adaylığı kesinleşti. Malatyalı olan Sungur, üç ay önce aday adayıyken geri çekilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı