Gündem Haberleri

  Şişli'de camiler gül bahçesi oldu

  Hürriyet Haber
  31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şişli Belediyesi'nin başlatığı kampanyada, ilçedeki camilerin bahçeleri peyzaj mimarlarının hazırladığı projeler doğrultusunda çiçeklendiriliyor.

  Şişli Belediyesi, camilerin çevresini gül bahçesine dönüştürmek için harekete geçti. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, cami bahçelerinin büyük bir bölümünün bakımsızlıktan bir mezbeleliğe dönüştüğünü tespit ettikleri için böyle bir kampanya başlattıklarını söyledi. Kampanyayı Park, Bahçeler ve Temizlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Vasken Barın yürütüyor.

  Kampanya, ilçe sınırları içinde bulunan camilerin cemaatlerinden ve cami derneklerinden Şişli Belediyesi'ne gelen şikayet ve yardım talepleri sonucu başlatıldı. Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, ‘‘Ziyaretlerimiz sırasında da camilerin içler acısı durumunu görüyor ve buna üzülüyorduk ama peşpeşe gelen şikayet ve talepler bizi motive etti’’ dedi.

  Bahçeleri çiçeklendirme kampanyasında gülün seçilmesinin özel bir anlamı olduğunu belirten Sarıgül, ‘‘Gül eski mabetlerimizin mücevheridir. Mescit, cami, medrese ve külliyelerimizin bahçeleri güllerle doludur’’ dedi. Mustafa Sarıgül, klasik metinlere bakıldığında içinde gülün geçmediği şiirin de çok az olduğunu söyledi. Kampanyayı tüm camiler güllerle süslenene kadar sürdüreceklerini ifade etti.

  Kampanya, şu şekilde yürütülüyor: Tespiti yapılan cami bahçeleri, Başkan Yardımcısı Vasken Barın'a bağlı olan temizlik ekipleri tarafından temizleniyor. Park ve bahçeler müdürlüğünde çalışan peysaj mimarları uygun dikim projeleri oluşturuyor ve gül fidanları ona göre dikiliyor. ‘‘Güllerin renklerinin ve cinslerinin bir ahenk içinde dikilmesi gerekiyor’’ diyen Vasken Barın, rasgele yerleştirilen çiçeklerin bahçelere güzellik değil çirkinlik verdiğini savunuyor.

  Barın, önümüzdeki yıl, cami bahçelerinin kapılarına sarmaşık güller dikmeye başlayacaklarını söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı