Gündem Haberleri

  Şişli Terakki’yi basan saldırgan kendini vurdu

  Hürriyet Haber
  30.03.2005 - 02:03 | Son Güncelleme:

  Polisten kaçan silahlı bir kişi, Akatlar’daki Şişli Terakki Lisesi’ne girerek Fen bölümü öğretmeni Nurettin Yaman ile laborant Ali Kurt’u rehin aldı. Öğrenciler sınıflardan çıkarılmadı, paniğe kapılan veliler okula akın etti. Adının Muhammed Ali Rızai olduğunu söyleyen, ancak parmak izinden Muhammed El Fuat olduğu belirlenen zanlı, rehineleri serbest bıraktıktan sonra tabancayla kendini göğsünden vurdu.

  BEŞİKTAŞ’ta dün saat 09.05 sıralarında, Zeytinoğlu Caddesi üzerinde silahlı bir kişinin görüldüğü ihbarı üzerine gelen polis ekibi, zanlıyı durdurmak istedi. Polislerle karşılaşınca ateş ederek Mayadrom Alışveriş Merkezi’nin bahçesine kaçan zanlı, daha sonra Şişli Terakki Lisesi’nin duvarından atlayıp okulun ek binasına girdi.

  İRANLI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

  Daha sonra adının Muhammed Ali Rızai olduğunu söyleyen zanlı, peşindeki polis memuru Ahmet Eleman ile birlikte şans eseri hiçbir öğrencinin olmadığı atölyeye daldı. Burada Öğretmen Nurettin Yaman ile laborant Ali Kurt’u rehin aldı. Rehinelere bir şey olmaması için polis memuru Ahmet Eleman da müdahale edemeyince rehine sayısı üçe çıktı. İran vatandaşı olduğunu söyleyen Rızai, kötü Türkçesiyle, sürekli haksızlığa uğradığını ileri sürdü. Bir ara su isteyen, gönderilen çayı içmeyen Muhammet Ali Rızai’yi polis ‘intihara eğilimi var’ diye değerlendirdi. Bir ara polisten aldığı kağıda adını, anne ve babasının adı ile ‘Organlarımı fakirlere bağışlamak istiyorum’ diye yazdı. Muhammet Ali Rızai daha sonra silahını göğsüne dayayıp tetiği çekti. Sol meme altından girip sırtından çıkan mermiyle yaralanan Muhammet Ali Rızai, ambulansla Metropolitan Florance Nightingale Hastanesi’ne kaldırıldı. Ağır yaralı saldırganın üzerinden, 7.65 mm silah ve bir adet koltuk altı kılıfı, yine koltuk altı kılıflı bir kama ve kadın çorabı çıktı. Ayrıca üzerindeki bir kağıtta 3 ayrı telefon numarası bulundu.

  FİLİSTİNLİ ÇIKTI

  Parmak izinden gerçek kimliği tespit edilen saldırganın, 1982 Filistin doğumlu 23 yaşındaki Muhammet El Fuat olduğu belirlendi. El Fuat’ın polis arşivlerinde dört kez evden hırsızlık, beş kez sahte kimlik kullanmak, bir kaldırımcılık, Taksim’de bıçakla yaralama, pasaportsuz seyahat etmek ve 2001 yılında yurda kaçak yolla girmekten kayıtları çıktı. Daha önce Hakan Kangal, Hakan Gangal, Mehmet Batur ve Şabani Abbas adına düzenlenmiş sahte kimliklerle yakalanan Muhammet El Fuat’ın, İnterpol tarafından Şabani Abbas adıyla insan kaçakçılığı suçundan arandığı bildirildi.

  Metropolitan Florance Nightingale Hastanesi’nde iki saat süren müdahalenin ardından Muhammed El Fuat, ambulansla Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne sevkedildi ve hemen ameliyata alındı.

  REHİNELER İFADE VERDİ

  Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde Ali Kurt ile birlikte ifade veren Nurettin Yaman çıkışta ‘Laboratuvarda çalışıyorduk. İçeriye bir kişi girerek tabanca gösterdi. Oturmamızı söyleyerek ‘Rehinesiniz, hatalı bir şey yapmayın’ dedi. Önce okulda çalışan birisi sandık. Fazla bir konuşma olmadı. Konuşmak için habercileri istedi’ dedi.

  Asıl panik dışarıdaYDI

  Saldırganın yakalandığı haberinin gelmesiyle veliler rahatladı. Okula girerek çocuklarını gören veliler daha sonra evlerine döndüler. Öğrenciler normal günlerde olduğu şekilde okuldan çıktılar.

  Muhammet Ali Rızai’nin üç kişiyi rehin alması üzerine anaokulu, ilköğretim ve lise bölümlerinde 2000’nin üzerinde öğrenci bulunan okul ve çevresini polis kuşattı. Okulun bütün giriş ve çıkışları kapatılarak, saldırganın iki rehineyle birlikte durduğu oda sarıldı. Okul yönetimi, panik çıkmaması için öğrencilere bir şey hissettirmemeye çalıştı.

  Ancak, kapıların polis ve gazetecilerle dolmasından bir şeyler olduğunu anlayan öğrenciler neşeli şekilde pencereden el sallarken asıl panik dışarıda yaşandı. Kapılara doluşan veliler saatlerce endişe içinde bekledi. Çocuklarını görmek isteyen velilerle, okul yönetimi ve polis arasında zaman zaman tartışma çıktı.

  Okul yetkilileri ve Beşiktaş Kaymakamı Nihat Nalbant kısa aralıklarla kapılara gelerek basına ve velilere bilgi verip ortamı sakinleştirmeye çalıştılar. Ayrıca okula gelemeyen velilere bilgi vermek amacıyla internet üzerinden olayla ilgili açıklamalar gönderildi. Nalbant, durumun kontrol altında olduğunu, saldırganın çocuklarla ilgisiz bir yerde bulunduğunu ve kargaşa yaşanmaması için çocukların zanlının yakalanmasının ardından çıkartılacağını söyledi. Ancak bazı veliler, çocuklarını hemen almak istediklerini belirterek yöneticilerle tartıştılar.

  Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah inceleme yaptı

  Olay yerinde inceleme yapan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, ‘Zanlı arkadaşlarımızından kaçıp okula sığınmış. Rehin aldığı kişileri bıraktıktan sonra kendisini vurmaması için ikna etmeye çalıştık. Şahıs, önce kafasına ateş etmek istedi, ancak kalbinin üzerine ateş ederek kendisini yaraladı. Hayati tehlikesi var’ dedi.

  Mustafa ÖZDABAK - Asım GÜNEŞ - Süleyman ARAT - Şefik DİNÇ - Ayşegül USTA - Çetin AYDIN / İSTANBUL
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı