GeriGündem Sis perdesinin ardında bir düşünür
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sis perdesinin ardında bir düşünür

Avrupa kültür tarihinde ayrı yeri olan bir düşünür Walter Benjamin. Edebiyat kuramlarına yeni boyutlar getiren, Marksizm'i farklı bir biçimde yorumlayan Benjamin, bu kez ete kemiğe bürünmüş bir roman kahramanı olarak çıkıyor okurun karşısına. Jay Parini, bu gezgin- düşünürün önüneki sis perdesini kaldırıp, hem günlük yaşamına hem de iç dünyasına doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Sadece yapıtları ve politik tutumuyla değil 'kaderi beklemeden' kendi çağırdığı ölümüyle de Avrupa kültür tarihinin kendine özgü kişiliklerinden biri Walter Benjamin.


Avrupa'nın karanlık çağında, Nazi zulmünden kaçan ve sonunda Fransa ile İspanya arasındaki sınırda yaşamına son veren Benjamin ardında yüzlerce soru işareti bıraktı.


Kültür ve edebiyat kuramlarına getirdiği yeniliklerin yanısıra Marksizm'i yorumlayış biçimiyle de ayrı bir yerde duran Walter Benjamin, bu kez bir roman kahramanı olarak okurun karşısına çıkıyor.


Yazar Jay Parini, yalnızlığını kimliğinin bir parçası haline getiren bu sıradışı düşünürü ete- kemiğe bürünmüş bir şekilde sunuyor okura.
 
Kişiliğinin sırlarını kendine saklamayı tercih eden Benjamin'in önündeki sis perdesini, yazarlığın hayal gücünü de kullanarak kaldırıyor. Bir yandan Benjamin'i gündelik yaşamda yaptığı sıradan eylemleriyle satırlara dökerken, bir yandan da onun iç dünyasına doğru etkileyici bir yolculuğa çıkarıyor okuru.

 
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle