Gündem Haberleri

  Sis hava ulaşımını aksattı

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yoğun sis nedeniyle sabah saatlerinde Esenboğa Havalimanı'nda uçaklar, iniş ve kalkış yapamadı. Ankara'ya ve Ankara'dan diğer merkezlere uçuşlar gerçekleştirilemedi.

  THY'nin 06.45 ve 07.00'deki İstanbul, 07.50'deki Kars ve Van, 08.00'deki Diyarbakır, 08.05'teki Trabzon, 08.15'teki Antalya ve 08.20'deki İstanbul uçakları, sis nedeniyle Esenboğa'dan kalkamadı.

  Sabah saatlerinde İstanbul ve İzmir'den Ankara'ya seferler de yapılamadı. Erzurum'dan Ankara'ya, saat 11.45'te yapılacak seferin de iptal edildi..


  Konya'da hayat felç

  Konya'da da 3 gündür özellikle sabah ve akşam saatlerinde etkili olan yoğun sis, günlük yaşamı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

  Zaman zaman görüş mesafesinin 30 metre ve altına düşmesi sonucu kara ve havayolu ulaşımında aksamalar oluyor. Türk Hava Yolları'nın Konya-İstanbul, İstanbul-Konya karşılıklı uçak seferleri 3 gündür gerçekleştirilemiyor. Sis nedeniyle, THY'nin Konya -İstanbul seferi bu sabah da yapılamadı.

  Yoğun sis nedeniyle karayolu ulaşımı da güçlükle sağlanıyor. Konya bağlantılı 7 ana karayolunun büyük bölümünde 50-100 metre arasında değişen görüş mesafesi, zaman zaman 30 metre ve altına düşüyor. Trafik ekipleri, araç sücülerini, yavaş ve dikkatli seyretmeleri konusunda uyarıyorlar.

  Sisin nedeni yüksek basınç

  Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, 3 gündür yoğun şekilde etkili olan sisin, bölgedeki yüksek basınçtan kaynaklandığını söylediler.

  Sisin öğle saatlerinde havanın ısınmasıyla birlikte, etkisini az da olsa kaybettiğini, ancak özellikle sabah ve akşam saatlerinde yeniden etkili olmaya başladığını belirten yetkililer, sisin yarın öğle saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceğini söylediler.


  Akciğer ve kalp hastaları dikkat

  Sisle birlikte kirli havanın, akciğer ve kalp hastaları için de tehlike oluşturduğu bildirildi.

  Selçuk Ünivesitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Hasan Hüseyin Telli, bu havalarda kalp ve akciğer hastalarına, kesinlikle sokağa çıkmamaları uyarısında bulundu.
  Soğukla birlikte sisin, yüksek tansiyona ve kalp krizine yol açabileceğini belirten Telli, "Sisli hava, kalp hastalarının psikolojisini bozar ve krize neden olur. Bu nedenle kalp hastalarıyla birlikte akciğer hastaları, zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamalı" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı