Gündem Haberleri

  Sırrı telefon görüşmeleri çözecek

  Hürriyet Planet
  09.08.2012 - 12:13 | Son Güncelleme:

  İsrail, Temmuz ayında Bulgaristan’ın Burgaz şehrinde bir turist otobüsüne düzenlenen saldırı öncesinde Lübnan ile Burgaz arasında birçok telefon görüşmeleri yapıldığını tespit etti. Ancak saldırıda Hizbullah’ın rolü konusunda kesin bir kanıt bulunamadı.

  İsrailli bir yetkili, New York Times’a yaptığı açıklamada, beşi İsrailli turist, biri Türk asıllı şoför, biri de intihar saldırganı olmak üzere yedi kişinin öldüğü olay kapsamında soruşturma kapsamında saldırıdan önceki iki ay boyunca Lübnan’dan Burgaz’a yapılan telefon görüşmelerinde sıra dışı bir artış olduğunu belirtti. Yetkili özellikle son üç günde bu durumun zirveye çıktığını belirtti.

   

  Yetkili, “Lübnan’daki kaynakları biliyoruz” derken Bulgaristan’daki muhatapların kim olduğunun tespit edilemediğini belirtti.

   

  New York Times, Bulgar istihbarat kurumlarının olayla ilgili soruşturmasında hala yol kat edilemediğini, müfettişlerin hala intihar bombacısının ya da suç ortaklarının kimliğini bilmediğini de aktardı. Bulgaristan, güçlü kanıtlar olmadan saldırının sorumluluğunu Hizbullah’a yüklemek istemiyor. Çünkü Hizbullah Avrupa Birliği’nin terör örgütleri listesinde yer almıyor.

   

  "ŞÜPHESİZ HİZBULLAH" DİYEBİLEN YOK
  Gazeteye konuşan Alman bir istihbarat görevlisi de saldırıda Hizbullah parmağı olduğu konusunda şüpheler olduğunu belirtti. Yetkili İran’ın Hizbullah bağlantılı kişiler kullanmış olabileceğini öne sürdü.

   

  Diğer yandan New York Times, son dönemde sıklaşan Burgaz da dahil bir dizi saldırının İsrailli ve ABD’li istihbarat yetkililerinin gözünde “İran ve Hizbullah’ın İsrail’i ve yurtdışındaki müttefiklerini hedef alan operasyonunun omurgası” olduğuna inandığın da aktardı.

   

  Bağlantıların zayıf, taktiklerin çeşitli, hedeflerin ise Kafkasya’dan Güneydoğu Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyaya dağılmış halde olduğunu belirtilen haberde, Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü’nden terörle mücadele ve istihbarat programı direktörü Matthew Levitt’in “Bu okurların sayfa sayfa takip edebileceği düzenli bir olay örgüsü olan bir ajan romanı değil. İran ve Hizbullah makul inkar üzerinden oynuyor” sözlerine yer verildi.

   

  SOĞUK SAVAŞ YILLARINA DÖNÜLDÜ
  Analistler bu gölge savaşını, Soğuk Savaş döneminde CIA ile KGB arasında yaşananlara benzetirken, “en etkili saldırı muğlak olandır” fikrine geri dönüldüğünü savundu.

   

  Washington’da bulunan Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi’nden araştırmacı Andrew Exum, “Onların yaptıklarını kesinleştirmenize engel olacak kadar muğlaklık istiyorlar. Bu şüphe kırıntısı İsrail ve ABD’nin yanıt vermesini güçleştiriyor” dedi.

   

  Exum, bu gizli çatışmanın “Soğuk Savaş’ın karanlık sanatlarına dönüş”ün sembolü olduğunu da sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı