GeriGündem Şırnak’ta HDP’nin referandum şarkısı ’Bejin Na’ yasaklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şırnak’ta HDP’nin referandum şarkısı ’Bejin Na’ yasaklandı

Şırnak’ta HDP’nin referandum şarkısı ’Bejin Na’ yasaklandı

ŞIRNAK, (DHA)- HDP’nin referandum çalışmaları kapsamında kullandığı ’Bejin Na’ (Hayır deyin) isimli şarkı, Şırnak Valiliği tarafından "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik edecek ifadeler barındırdığı" gerekçesiyle yasaklandı. Valilik konuya ilişkin açıklama yaptı.

Şırnak Emniyet Müdürlüğü, Halkların Demokratik Partisi tarafından referandum çalışmalarında kullanılmak üzere sanatçı Şeyda Perinçek’e hazırlatılan Kürtçe ’Bejin Na’ (Hayır deyin) isimli şarkının yasaklanması için Valiliğe başvurdu. Şırnak Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy’un imzasıyla valiliğe gönderilen talep yazısında, şarkının içerisinde geçen kelimelerin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilk üç maddesine aykırı olduğu, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ve Şırnak sınırları içerisinde tesis olan huzur ve güven ortamında infiale sebebiyet verebileceği belirtildi. 

2017 halk oylaması süresinde ve genel kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasına mani olmak maksadıyla şarkının OHAL kanunu kapsamında yasaklanması talep edilen yazıda şu ifadelere yer verildi: 

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda belirtilen ’Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir’ ibaresine aykırı olduğu ve Türk Ceza Kanunu’nun 216’ncı maddesinde belirtildiği üzere halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği gerekçesiyle HDP tarafından seçim propaganda şarkısı olarak kullanılan ’Bejin Na’ isimli şarkının yayımının yasaklanması hususunu tensiplerinize arz ederim." Şırnak Emniyet Müdürlüğü’nün talebinin Vali Ali İhsan Su tarafından onaylanması üzerine ’Bejin Na’ isimli şarkının yayımlanması Şırnak il sınırları içerisinde yasaklandı. Şırnak Valiliği’nin kararı bugün parti yetkililerine tebliğ edilirken, HDP’nin karara itiraz edeceği bildirildi.

ŞIRNAK VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Valilikten yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında Kürtçe propagandanın ilde yasaklandığı yönündeki yayınlanan haberlerin doğru olmadığı belirtildi.298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'un 58. maddesi uyarınca "Siyasi partiler ve adaylar tarafından yapılacak her türlü propaganda,Türkçe'nin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde de yapılabilir.' hükmü gereğince serbest olduğu anımsatılan açıklamada, "Kürtçe propagandanın ilimizde yasaklandığı yönündeki  yayınlar  tamamıyla gerçek dışı  asılsız haberlerdir." denildi.               Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:           

"Valiliğimizce HDP'nin 'Bejin Na' isimli şarkısı içinde geçen Kürtçe (... hayır hayır tek bayrağa ... hayır hayır tek millete) ibareleri sebebiyle anayasanın ilgili maddesi ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği gerekçesiyle yasaklanmıştır. İçişleri Bakanlığımızca da HDP yetkililerine konu iletilmiş, parti yetkililerince şarkının bu bölümünün değiştirileceği ifade edilmiştir. "      

Yorumları Göster
Yorumları Gizle