Gündem Haberleri

  Şırnak'ta gergin gece

  Ramazan İMRAĞ-Ercan KALAY-Faik KAPLAN, Halil COŞKUN-Emin BAL-Mehmet ALİ BULUN/ŞIRNAK-MARDİN, (DHA)
  15.05.2011 - 13:28 | Son Güncelleme:

  ŞIRNAK’ ta düzenlenen operasyonda, PKK’lı 12 teröristin ölü ele geçilmesine tepki amacıyla Şırnak ile Cizre, Silopi, İdil, Uludere, Beytüşşebap İlçesi’nde ’3 günlük yas’ ilan edilirken, esnaf, bu sabah işyerlerini açmadı. Dün akşam saatlerinde 4 PKK’ lının cenazesinin getirildiği Şırnak Devlet Hastanesi çevresinde toplanan gruplar, "İntikam" diye sloganı atarken, BDP Şırnak il başkanı Abit İke ve Uludere Belediye başkanı Şükran Sincar’ın da aralarında bulunduğu bir grup BDP’li, çatışmanın çıktığı ve 3 PKK’lının cesedinin bulunduğu Yemişli Köyü’ne hareket etti. İdil İlçesi’nde ise, dün gece Köy Korucuları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne molotof kokteyli saldırı düzenlendi.

  Sınırda 12 PKK'lı öldürüldü

  Şırnak’ta Kato Dağı ile Uludere İlçesi’ne bağlı Yemişli Köyü Bilican Tepesi’nde çıkan 2 çatışmada öldürülen 12 PKK’lı için Şırnak ve ilçelerinde esnaf bugün kepenk kapattı. Uludere ile Cizre İlçe Belediyesi’nin düzenlemek istedikleri festivaller iptal edilirken, Şırnak ve ilçelerinde "3 gün yas" ilan edildi.. Çatışmada öldürülen 12 PKK’lı teröristten 4’ünün cenazesi dün Şırnak Devlet Hastanesi’ne getirilirken, otopsi işlemleri sabah saatlerine kadar devam etti. Cenazelerin hastaneye getirildiğini duyan çoğu genç, yüzlerce kişi hastane önüne akın etti.

  Burada terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atan grup, cenazelerin kendilerine verilmesini isterken, polisler ile cesetleri almak isteyenler arasında kısa süreli gerginlik oldu. Toplanan grupta bulunanlar sık sık, ’intikam’ diye bağırırken BDP’nin Şırnak’tan bağımsız milletvekili olarak desteklediği milletvekili Hasip Kaplan da saat 23.00’da hastaneye gelerek otopsi işlemlerini sürdüren savcılarla görüştü. Kaplan’ın yanı sıra Şırnak Belediye Başkanı BDP’li Ramazan Uysal ile Şırnak’taki diğer BDP’li ilçe Belediye başkanları da hastanede bekledi.

  Milletvekili Kaplan yetkililerle görüştükten sonra hastanenin acil kapısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kaplan, şöyle dedi:

  "Burada 12 gerilladan 4 tanesinin cenazesi bulunuyor. Savcılık otopsi işlemleri devam ediyor. Sanıyorum saat 05.00’e kadar bu işlemler sürecek. Tabii burada kimlik tespiti sorunu var ve diğer cenazelerin de gelme durumu var. Böylesi bir durumda kimlik tespiti olmadan işlemlerin yapılması, sürekli cenazelerin Şırnak’a getirilmesi genel uygulamada buraya özgü bir durum. Kimlik tespiti olmadan gömülmesi için verildiğinde Belediyelerimiz zor durumda kalıyor, aileler ’Neden bekletilmedi?’ diyor. Yönetmelik; ’15 güne kadar bekletilir’ diyor. Buna yönelik ciddi bir sıkıntı var. Burada hukuken, dinen ve ahlaken hepimiz sorumluluk altındayız. Bütün yöneticiler, hükümet, adliye yargı ve yerel idareler hepimiz sorumluluk altındayız. Bunu köklü bir çözüme kavuşturmak lazım."

  Kaplan, bölgedeki operasyonların Şırnak’ta halkta artık infial uyandırdığını belirtirken, şöyle devam etti:

  "SINIR ÖTESİ OPERASYON" İDDİASI

  "Her gün operasyonlarla gelen cenazeler sıkıntı yaratıyor. Bu tür şeyleri siyasete malzeme etmek, kan ve kasetler üzerinden iktidar hesapları yapmak hiçbir kimseye hayır getirmez. Hükümete de getirmez. Hele hele bu seçim sürecinde, ateşkes sürecinde operasyonların sürdürülmesini gerçekten halkımız lanetliyor artık. Tepkisi o düzeydedir. Kürt sorununa 27 senedir çözüm bulamayan bir anlayışın çocuklarına cenazelerini gönderirken saygılı olmasını istemek, insani olmasını isteme hakları vardır. Biz de burada halkımıza yetkililerle hastane yetkilileriyle görüşerek yardımcı olmaya çalışıyoruz. Halkımız çocuklarına kimlikleri tespit edilmese de sahip çıkacak, görevini vazifesini yerine getirecektir. Bu ölümlerin bir daha yaşanmaması için de tepki ve öfkesini koyacaktır ortaya. Ama bizim görevimiz sağduyuyla bu operasyonların bir an önce sona erdirilmesini sağlamaktır. Bizim siyaseten taleplerimizin başında gelen de budur. Hükümeti de her şey geç olmadan; bir daha düşünmeye bir daha duyarlı olmaya, bir daha kendi vatandaşları konusunda dikkatli olmaya davet ediyorum. Irak sınırları içerisinde bir takip vardır ve orada öldürülen 7 gerilla söz konusudur. Merge’de. Yemişli, şimdiki Ortaköy de 5 gerilla cenazesi vardır. Merge’de Kuzey Irak topraklarında. Yani burada bir başka ülke sınırları içerisinde takip var. Uluslar arası hukuk açısından ciddi bir konu. Sayın Talabani ve Barzani kendi topraklarındaki operasyon hakkında ne düşünüyor ayrı bir konu. Ama çok ciddi vahim sonuçları olan bir durumla karşı karşıyayız."

  Uludere’de öldürülen 12 PKK’lıdan 4’ünün cesedine Şırnak Devlet Hastanesi’nde otopsi yapılırken bir grup Şırnak Atatürk Mahallesi’nde bulunan Şırnak Kültür Merkezi’ni taşladı. Zaman zaman sloganlar atan gruba polis gaz bombası ile müdahale etti. Göstericiler de polisin zırhlı aracına hava fişekler ve taşlarla saldırdı. Yaklaşık 1.5 saat süren olaylarda polislerin attığı gaz bombalarını alan göstericiler bunları tekrar polise attı.

  Operasyon sonucu 12 PKK’lının öldürülmesinden sonra Şırnak merkez, Cizre, Uludere, İdil ve Beytüşşebap ilçeleri ile Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde esnaf kepenklerini bugün açmadı. BDP’nin ilçe binaalarındaki tabelalarının üzerine yası simgeleyen siyah bezler asıldı. BDP Şırnak il başkanı Abit İke ve Uludere belediye başkanı Şükran Sincar’ın aralarında bulunduğu bir grup ise Yemişli Köyü’ndeki çatışmada ölen 3 PKK’lının cesetlerini getirmek için köye doğru hareket etti.

  İdil ilçesi’nde ise, dün gece Köy Korucuları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne molotof kokteyli saldırı düzenlendi. Güvenlik güçleri saldırganları aramaya başladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı