Gündem Haberleri

  Şırnak'ta faili meçhul kazısı

  Ferit ASLAN- Ramazan İMRAĞ/ŞIRNAK, (DHA)
  19.01.2012 - 12:02 | Son Güncelleme:

  Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi'nde de bir askeri birlikte faili meçhul kazısı başlatıldı.

  ŞIRNAK’ın Silopi İlçesi Görümlü Beldesi’ndeki Jandarma Tabur Komutanlığı’nda dün başlatılan ve bazı kemik parçalarının bulunduğu ’faili meçhul’ kazılarına bugün de devam edildi. Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararı ile 1994 yılında Şırnak’ın Güçlükonak İlçesi’nde gözaltına alındıktan sonra kendilerinden haber alınamayan 4 köylü için de Küpeli Dağı bölgesinde yer alan Jandarma Tabur Komutanlığı’nda da kazı yapılmaya başlandı. Diyarbakır’ın İçkale Mevkii’nde ise 15 kişiye ait kafatası ve kemiklerin bulunduğu kazı çalışmalarına kar yağışı nedeniyle bugün ara verildi.

  Silopi’nin Görümlü Beldesi’ndeki Jandarma Tabur Komutanlığı’nda 1993 yılında askerlik yapan Yusuf Özdemir’in ’6 kişiyi öldürüp taburda gömdüler’ ifadesi üzerine Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dün başlattığı ’faili meçhul’ kazılarına bugün de devam edildi. Dün bazı kemik parçalarının bulunduğu belirtilen taburdaki bugünkü kazılara Silopi Cumhuriylet Savcısı, kayıp 6 kişinin aileleri, avukatları ve olay yeri inceleme ekipleri de katıldı.

  Kayıp olduğu ve taburda gömüldüğü iddia edilen köy imamı İbrahim Akıl, Mehmet Salih Demirhan, Süryani asıllı Hamdin Şimşek, oğlu Hikmet Şimşek, Şemdin Çülaz ve Halit Özdemir’in avukatı Tahir Elçi, 19 yıldır söz konusu alanın incelenip kazılmasını beklediklerini, bugüne kadar bunu yapan bir savcı olmadığını söyledi. Elçi, şöyle dedi:

  "9 yıl sonra niyahet burası kazılıyor. Kayıp olan 6 kişinin kemiklerini bulmaya çalışıyoruz. Kötü hava koşullarına rağmen iş makinesi ile kazı sürüyor. Dün sadece 1 iş makinesi çalışırken, bugün 2 iş makinesiı ile bu kazılara başlandı. Bizde ailelerle birlikte kazı alınının başında bekliyoruz. Umarım 19 yıldır kendilerinden haber alınamayan 6 kişi ile ilgili bazı bulgular ortaya çıkar. Belki aileler 19 yıl sonra başlarında dua edebilecekleri bir mezara kavuşur."

  GÜÇLÜKONAK’TA DA KAZI ÇALIŞMASI BAŞLADI

  Görümlü Jandarma Tabur Komutanlığı’ndaki kazı çalışmaları sürerken, Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın kararı ile 1994 yılında Şırnak’ın Güçlükonak İlçesi’nde gözaltına alındıktan sonra kendilerinden haber alınamayan 4 köylü içinde Küpeli Dağı bölgesinde yer alan Jandarma Tabur Komutanlığı’nda da kazı yapılmaya başlandığı belirtildi. Şırnak Barosu avukatlarının da hazır bulunduğu kazılarda, PKK’lılara yardım ettiği gerekçesiyle öldürülerek taburun bahçesine gömüldüğü iddia edilen 4 kişinin kemiklerinin bulunmasına çalışılıyor.

  DİYARBAKIR’DAKİ KAZILARA KAR ENGELİ

  Diyarbakır merkez Sur İlçesin’deki İçkale Mevkii’nde yapılan kazılarda şimdiye kadar 15 kişiye ait kafataıs ve kemik parçaları bulundu. Kazılara bugün yoğun kar yağışı nedeniyle ara verildi. Savcılığın kazıların iş makinesi ile yapılması için başvurduğu Diyarbakır Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun yarın toplanacağı ve savcılığın SİT alanı içinde yer alan bölgedeki talebini değerlendiriceği belirtildi.

  JANDARMA TABUR KOMUTANLIĞI'NDA KEMİKLER BULUNDU 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı