GeriGündem Şırnak'ta 37 saat mahsur kalan 3 kişi kurtarıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şırnak'ta 37 saat mahsur kalan 3 kişi kurtarıldı

Kar nedeniyle kapanan Şırnak-Eruh karayolunda yaklaşık 37 saat mahsur kalan 3 kişi Şırnak Valisi Osman Güneş'in de katıldığı çalışmalar sonucunda kurtarıldı.

Şırnak'ta önceki gün başlayan ve aralıklı olarak devam eden kar yağışı kara ulaşımını olumsuz etkiliyor. Bitlis'ten Şırnak'a gelen ve içinde sürücü Yusuf Fırat (45) ile Mehmet (30) ve Ömer Yetik'in (55) bulunduğu 73 AK 711 plakalı pikap, önceki gün akşam saat 19.00 sıralarında Eruh-Şırnak karayolunun Brini mevkiinde kar yağışı ve tipi nedeniyle yolda kaldı.

Yaklaşık 70 santimetre kalınlığındaki kar üzerinde mahsur kalan 3 kişi, saatler süren çabaları sonucunda yoluna devam edemeyince Eruh'a geri dönmeye karar verdi. Yaklaşık 5 kilometre yol alan aracın kayarak şarampolde biriken kara saplanması sonucu 3 kişi mahsur kaldı. Dün sabaha kadar aracın kaloriferi ile ısınan şahıslardan Mehmet Yetik, durumu “156 Jandarma İmdat”a bildirdi. Jandarmanın olayı Karayolları 95. Şube Şefliği'ne iletmesi üzerine harekete geçen ekiplerin saatler süren çalışmalarına rağmen yol ulaşıma açılamadı.

Olayı öğrenen Şırnak Valisi Osman Güneş beraberinde Emniyet Müdürü Osman Kahyaoğlu ve bazı kurum temsilcileri ile Şırnak Belediyesi ile Özel İdare Müdürlüğü'ne ait iş makineleriyle dün gece saat 22.30 sıralarında olay yerine hareket etti. Ancak kar ve tipi nedeniyle mahsur kalan 3 kişiye ulaşımın geç olacağını fark eden Vali Güneş, olay yerine yakın bulunan Aslanbaş Köyü'ndeki korucu ve köylülere şahısların kurtarılması için talimat verdi.

Aslanbaş Köyü'nden hareket eden yaklaşık 20 kişilik grup, karda yürürken ayağın batmamasını sağlayan el yapımı kar ayakkabısı (Leken) ile 2 saat süren zorlu yolculuktan sonra 8 kilometre uzaklıkta mahsur kalan ve donmak üzere olan şahıslara ulaştı. Bu sırada çalışmalar sonucu yolun açılması üzerine Vali Güneş ve beraberindekiler saat 01.30'da Aslanbaş Köyü'ne geldi.

Vali Güneş'in beraberinde getirdiği sağlık ekipleri köylülerin getirdiği Yusuf Fırat, Mehmet Yetik ve Ömer Yetik'e ilk müdahaleyi yaptılar. Daha sonra saat 03.30'da Şırnak'a ulaştırılan 3 kişi, Şırnak Devlet Hastanesi'nde yapılan tedavilerinin ardından 1 saat önce taburcu edildi.

Mehmet Yetik, AA muhabirine babası Ömer Yetik ve Yusuf Fırat ile Şırnak'a dönerken önceki gün akşam saatlerinde Eruh yakınlarında kar yağış başladığını belirterek, şunları anlattı: “Eruh'u çıktıktan sonra 20. kilometrede kar yağışı hızlandı. 3 kilometre sonra yol kapandı. Saatlerce uğraştıktan sonra araç gidemeyince dönmeye karar verdik. Döndüğümüz sırada araç kayarak şarampolde kara saplandı. Uğraşlarımız fayda etmeyince gece araç içinde kalmaya karar verdik. Saat 02.00'yi bulmuştu. O saate yetkilileri aramanın sonuç vermeyeceği ve onları boşuna yormamak için geceyi araçta geçirdik. Aracın kaloriferi sayesinde donmaktan kurtulduk. Yiyecek ve suyumuz yoktu. Sabaha yakın Jandarmayı telefonla aradık. Ancak onlar da ulaşamadı. Kar kalınlığı 1 metreyi aşıyordu.

Gece Aslanbaş köylüleri bizi alıp köye götürdüler. Sayın Valimiz Osman Güneş bizi bekliyordu. Sağolsun vali bey ve beraberindekiler bizi kurtardı. Yoksa donup ölecektik. Hayatımızı kurtaran herkese teşekkür ediyoruz.”

YOL TEKRAR KAPANDI

Vali Güneş'in beraberinde götürdüğü ekiplerin açtığı yol, kurtarılan 3 kişinin Şırnak'a ulaştırılmasının ardından kar yağışı ve tipi nedeniyle yeniden kapandı. Kar nedeniyle halen Şırnak-Eruh, Şırnak-Uludere ve Uludere- Beytüşşebap karayolu ile çok sayıda köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Şırnak kent merkezinde kar kalınlığı 50 santimetreye ulaşırken, yüksek kesimlerde kar kalınlığının 1 metreyi aşıyor.

Öte yandan Beytüşşebap İlçesi ile bağlı bazı köylere dün akşamdan bu yana elektrik verilemiyor. Karayolları ve Köy Hizmetleri ekiplerinin yol açma çalışmaları aralıksız sürüyor.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle