Gündem Haberleri

  Şırnak ve Şanlıurfa'da 7 terörist teslim oldu

  AA
  05.07.2015 - 13:49 | Son Güncelleme:

  Bölücü terör örgütü mensubu toplam 7 teröristin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarına teslim olduğu bildirildi.

  Genelkurmay Başkanlığının internet sitesi üzerinden, TSK'nın günlük faaliyetleri ve önemli yurtiçi olaylara ilişkin yapılan açıklamada, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 1 teröristin 3'üncü Hudut Alay Komutanlığı unsurlarına, Şırnak'ın Silopi ilçesinde ise 2'si kadın 6 teröristin güvenlik güçlerine silahsız ve teçhizatsız teslim olduğu kaydedildi.

  Şırnak'ın Uludere ilçesinde bir grup teröristin, Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığı unsurlarına doçka makineli tüfek ile silahlı saldırıda (taciz ateşi) bulunduğu duyurulan açıklamada, güvenlik güçlerince derhal karşılık verilmesi üzerine ateşin kesildiği belirtildi.

  Açıklamada, saldırıda zayiat ve hasar meydana gelmediği aktarıldı.

  Yasa dışı sınır geçişleri

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birliklerinin dün kara hudutlarında yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan toplam 477 kişiyi yakaladığı kaydedildi. Buna göre, bu kişilerden 389'u Suriye'den Türkiye'ye, 19'u Türkiye'den Suriye'ye geçmeye çalışırlarken yakalandı. Bu kişilerle birlikte 3 bin 214 karton sigara, bir motorlu araç, 2,6 kilo uyuşturucu madde, 4 cep telefonu, 6 bin 100 Suriye lirası ve bin kutu ilaç gele geçirildi.

  Güvenlik güçleri, yasa dışı yollarla Irak'tan Türkiye'ye geçmeye çalışan 48, İran'dan Türkiye'ye geçmeye çalışan 5, Türkiye'den Yunanistan'a geçmeye çalışan 9, Bulgaristan'a geçmeye çalışan 7 kişiyi yakaladı. Irak sınırında yakalananlarla birlikte 720 karton sigara, İran sınırında yakalananlarla 49 büyükbaş ve küçükbaş hayvan ele geçirildi.

  Ayrıca Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları 220 kişiyi, Jandarma Genel Komutanlığı unsurları da Türkiye'de bulunmak için yasal gerekleri taşımayan 151 kişiyi yakaladı. Öte yandan, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 2 adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu, Sahil Güvenlik Komutanlığı 3 adet botla Türkiye-Suriye yan hududunda deniz trafiği kontrolü görevi icra etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı