Gündem Haberleri

  Şırnak Valisi görevden alınsın

  Ahmet ÜN/DHA
  21.09.2015 - 21:40 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR Barosu, Şırnak'ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı sırasında meydana gelen olaylara ilişkin hazırladığı raporunda Şırnak Valisi Ali İhsan Su'nun görevden alınmasını istedi.

  Cizre'de 4-12 Eylül tarihleri arasındaki yasak ve PKK'ya yönelik operasyonların ardından Diyarbakır Barosu, ilçedeki olaylara ilişkin 52 sayfalık rapor hazırladı. Baro Başkanı Tahir Elçi, şöyle dedi:

  "Cizre'de 8 gün süren sokağa çıkma yasağının hukuksal bir dayanağı yoktur. Sivillerin yaşadığı mahallelerde siper yapmak, barikat kurmak, hendek kazmak hem de bu alanlarda ağır silahlarla 8 gün boyunca sivil alanlara yönelik ağır silahların kullanılması, insancıl hukuk ilkelerine, çatışma hukukuna ve Cenevre Hukuku'na aykırıdır. Gerek devlet güvenlik görevlilerinden, gerek devlet dışı silahlı gruplardan bu kurallara uymalarını bekliyoruz. Şırnak Valisi'nin sokağa çıkma yasağının süresi ve uygulanmasına ilişkin sorumluğunun olduğunu düşünüyoruz. İçişleri Bakanlığı'nın Şırnak Valisi hakkında görevden uzaklaştırma tedbirine başvurması gerekiyor."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı