GeriGündem Şirketlerden 1 Mayıs için ’erken mesai ve rahat ayakkabı’ formülü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şirketlerden 1 Mayıs için ’erken mesai ve rahat ayakkabı’ formülü

Şirketlerden 1 Mayıs için ’erken mesai ve rahat ayakkabı’ formülü
refid:8827955 ilişkili resim dosyası

İstanbul’da 1 Mayıs nedeniyle vapur ve metro seferlerinin iptal edilmesi, merkezi ve ofisi Taksim güzergahında olan pek çok şirkete özel önlem aldırdı. Mesai saatlerini erkene çeken şirketler, çalışanlarına ’rahat ayakkabı giyin’ uyarısı bile yaptı. Bazı şirketler ise formülü, 1 Mayıs gününü tatil etmekte buldu.

İSTANBUL Valiliği’nin 1 Mayıs nedeniyle vapur seferleri ve metroyu iptal etmesi ve otobüslere Taksim Meydanı’nda bekleme yasağı getirmesi üzerine, şirketler de özel önlemler aldılar. Özellikle Mecidiyeköy, Şişli, Taksim, Kabataş, Fındıklı semtlerinde genel müdürlükleri ve ofisleri bulunan şirketler, öncelikle mesai saatlerini bir ya da iki saat öne çekti.

Mesailer erkene alındı

1 Mayıs kutlamaları tartışmasının odağında bulunan ve sendikalarla İstanbul Valiliği arasında krize neden olan Taksim Meydanı güzergahında, şirketler de dün uyarılar yaparak, çalışanlarını bilgilendirdi. Sendikaların kutlamaları Taksim’de yapmak istemesi, valiliğin buna izin vermesi nedeniyle protesto ve olay çıkabileceği endişe nedeniyle öncelikle çalışma saatleri değiştirildi. Normalde saat 08.30-09.00 civarında mesaiyi başlayan şirketler, servis saatlerini 06:00’ya çekme kararı aldı. Saat 07.00’de başlayacak olan mesailer nedeniyle çalışma saatlerinin bitimi de bir-iki saat öne çekildi.

Yürümeye hazır olun

Bölgedeki oteller de sabah mesaisi olan çalışanları güne erken başlatırken, müşterilerinin odalarına da uyarı mektupları bırakarak ’Öğle sonrasına kadar dışarı çıkmamaları’ uyarısında bulundu. Şirketlerin çalışanlarına yaptığı bir uyarı da "özel araçlarınız yerine, işyeri servislerinizi kullanın" yönünde oldu. Geçen yılki tecrübeden yola çıkarak pek çok şirket, "Servisten binanın önünde inemeyebilir, işyerine yürümek zorunda kalabilirsiniz. O nedenle rahat bir ayakkabı giyin" tavsiyesinde de bulundu.

Kahvaltılar şirketten

Şirketlerin çalışanlara yaptığı bir uyarı da "Sabah saatlerinde şirket dışında fazla oyalanmamaları" yönünde oldu. Bazı şirketler kahvaltı servisi yapacağını da duyurdu. Özellikle yabancı sermayeli şirketler, çalışanlarının güvenliği için bir günlük tatil ilan etti.

TÜSİAD idari tatil ilan etti

1 Mayıs’ın her yıl "Çalışma Bayramı" olarak kutlanmasını öneren Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), bu yıl tatil yapmayı tercih etti. Merkezinin Taksim’e yakın olması nedeniyle çalışanların işe geliş ve gidişlerinde zorluk çekeceğini hesaba katan TÜSİAD, çözümü 1 Mayıs’ı idari tatil etmekte buldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle