Gündem Haberleri

  Şirketini hortumlayan medya patronuna 35 yıl hapis

  Hürriyet Haber
  14.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir zamanlar dünyanın üçüncü büyük medya baronu olan Kanada doğumlu Conrad Black’in kendi şirketi tarafından açılan zimmete para geçirme davasında beklenen karar çıktı.

  Jürinin dolandırıcılık ve adaleti engellemekten suçlu bulduğu 62 yaşındaki Black, 35 yıl ceza alma riskiyle karşı karşıya. Black, şantaj ve vergi kaçakçılığı suçlarından ise aklanırken, avukatları temyize başvuracak. Black ile birlikte yargılanan iki ortağı ve muhasebecisi de suçlu bulundu.

  ABD, Kanada, İngiltere ve İsrail’de, Daily Telegraph’tan Jerusalem Post’a kadar çok sayıda gazetenin sahibi olan şirketinden 85 milyon doları hortumlamakla suçlanan Black için varılan hüküm temyizden de onandığı takdirde ünlü iş adamı hayatının geri kalanını hapiste geçirecek. Conrad Black, İngiltere’de lord unvanını almak için 2000 yılında Kanada vatandaşlığını bırakmıştı. Aynı zamanda İngiliz Lordlar Kamarası’nın bir üyesi olan Black’ın Chicago merkezli Hollinger International şirketi bünyesinde ABD’den Chicago Sun Times, İsrail’den Jerusalem Post, Kanada’dan National Post ve İngiltere’den Daily Telegraph gibi büyük gazeteler vardı. 1999’da 2 milyar dolarlık kazançla gücünün zirvesine ulaşan Black üç yıl önce kendi holdingi tarafından 85 milyon doları zimmetine geçirdiği iddiasıyla dava edilmişti.

  Murdoch’u tiraj savaşında yenmişti

  Torontolu varlıklı bir bira imalatçısının oğlu olan Conrad Black, ilk gazetesi olan Sherbrooke Record’u henüz 25 yaşındayken satın almış, iki yıl geçmeden 20 kadar gazeteyi Sterling adlı şirketine dahil etmişti. 33 yaşında, tarım makineleri imal eden Massey-Ferguson’un da sahibi olan Argus Corp.’u satın alan Black, Kanada gazetelerinin yarıdan fazlasını kontrol altına aldı. Batmak üzere olan gazeteleri kısa sürede kár eden hale getiren Black 1985’te Daily Telegraph gazetesini satın alıp, Rupert Murdoch’un gazetesi The Times’la girdiği tiraj savaşından zaferle çıktı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı