Gündem Haberleri

  Şirketi batınca, sahte şirket çetesi kurdu

  Özgür SARI/KONYA, (DHA)
  09.07.2007 - 13:18 | Son Güncelleme:

  KONYA Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şuçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 1.5 yıllık çalışmanın ardından sahte çek, yaralama, tehdit gibi suçlara karışan bir gruba yönelik düzenlediği ‘Kıskıvrak’ adı verilen operasyonda 1’i kadın 24 kişiyi gözaltına aldı. Örgütün lideri olduğu öne sürülen Ali Yandıateş’in, tekstil şirketinin 3 yıl önce batmasının ardından, çevresine topladığı kişilerle birlikte sahte şirketler kurduğu, bu şirketlere ait sahte çeklerle piyasayı yaklaşık 1 milyon YTL dolandırdığı iddia edildi. Çetenin sahte çekleri de kendilerinin bastığı belirlendi.

  Konya’da geçen perşembe günü başlatılan ‘Kıskıvrak Operasyonu’ kapsamında İstanbul’dan 4, Bursa’dan 1, Alanya’dan 1 ve Konya merkezden 18 kişi olmak üzere toplam 24 kişi gözaltına alndı. Gözaltına alınanlardan örgüt lideri Ali Yandıateş’in, 3 yıl önce Konya’da bir tekstil şirketinin bulunduğu, şirketin batmasının ardından sahte şirketler kurarak bu şirketler adına sahte çek ve senet düzenleyerek piyasaya sürdüğü belirlendi. Ayrıca örgütün esnafa borç verdiği, verdikleri borcun zamanında ödenmediği hallerde esnafı zor kullananarak tehdit ettiği, bu nedenle bir çok esnafın dükkanlarını kapattığı iddia edildi.

  Örgütün lider yardımcılığını ‘Betül’ kod adlı Hatice Işın’ın yaptığı belirlendi. Işın’ın Alanya’da kaldığı ve buradan çeşitli şirketlerle temasa geçerek sahte çek ve senet teminine aracılık yaptığı ortaya çıktı. Işın’ın adliyeye çıkışında yüzünü saçları ile kapatması dikkat çekti. Polis düzenlenen operasyonda 1 Glock marka tabanca, 1 7.65 milimetre çapında tabanca, 1 kurusıkadan bozma tabanca, 1 kurusıkı tabanca, sahte çek yapımında kullanılan makineler ve çok sayıda çek ele geçirdi. Zanlılar, polisteki sorgularının ardından bu sabah adliyeye çıkartıldı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı