Gündem Haberleri

  Şirkete ’kredi almalısın’ diyen ’yapay zeka’ piyasaya çıkıyor

  Hanife BAŞ
  07.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NETSİS, yapay zeka teknolojisi kullanarak geliştirdiği kurumsal kaynak planlaması yazılımını CeBIT’te tanıtıyor. Yazılım, internetten hava durumuna bakıp, bölgesel olarak içecek siparişlerini azaltmaya ya da çoğaltmamaya karar verilmesini sağlıyor. Kredi ihtiyacı olduğunda hangi bankanın aranacağını belirliyor.

  TÜRK yazılım firması Netsis’in fuarda tanıttığı kurumsal kaynak yönetimi (ERP) uygulaması Red Kot, yapay zeka sayesinde hava durumuna bakıp hava tahmini alıp, bölgesel olarak içecek siparişlerini azaltıp ya da çoğaltmamaya karar verilmesini sağlıyor. Kredi ihtiyacı olduğunda hangi bankanın aranacağını belirliyor. Üç yıldır bu çözüm üzerinde çalışan Netsis, 2008 yılı kasım ayında yeni yazılımını piyasaya sunacak.

  ÜRÜNLER WEB TABANLI OLUYOR: Netsis Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ihlamur, tüm ürünlerini internete taşıyarak web tabanlı hale getireceklerini belirterek, yazılımda anlam tabanlı çözümlerin önem kazandığını kaydetti. İnsanların arama motorlarından daha zeki aramalar beklediğini aktaran Ihlamur, ERP uygulamalarını da buna göre dönüştürdüklerini dile getirdi. Ihlamur, anlamsal arama tekniğinin dünyada farklı uygulamaları olduğunu ve kendi uygulamalarında bunları bir araya topladıklarını aktardı.

  2008’DE YÜZDE 15 BÜYÜRÜZ: Yazılım sektörünün Türkiye’deki gelişimine de değinen Murat Ihlamur, Türkiye’de sektörün 400 /images/100/0x0/55ea7a51f018fbb8f8828c3amilyon dolarlık büyüklüğe ulaştığını, bunun da 150 milyon dolarını yerli yazılımcıların oluşturduğunu belirtti. Ihlamur, sektörün gelecek yıl yüzde 15-20 oranında büyümesinin beklendiğini aktararak, "Bölgede Türkiye bilişim üssü olabilir. Güçlü bir iç pazar var. İyi iş yazılımlarımız var, bunları bölgemizden başlamak üzere dünyaya satabiliriz" dedi. Murat Ihlamur, yazılımın Türkiye’de gelişmesi için yapılması gerekenleri de, "hükümet desteğiyle firmalar, üniversiteler ve kamuoyu arasında işbirliği, stratejik hareket planı, güçlü ve zayıf yanları tespit edip hiç zaman kaybetmeden harekete geçmek" şeklinde sıraladı.

  YAZILIM MÜSTEŞARLIĞI OLMALI: Yeni hükümetten Bilişim ve Teknoloji Bakanlığı beklentilerinin olduğunu hatırlatan Ihlamur, şunları söyledi: "Sektöre şu anda dağınık şekilde yapılan destek var. Şu anda devlet bakanlığı nezdinde alt konu olarak sektör ele alınıyor. Sektördeki STK’lar arasında kabul gören beklenti, yazılım müsteşarlığının olması. Bu konu belli strateji planıyla birinin koordinasyonunda hızlı yürümeli."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı