Gündem Haberleri

  Şirket Astrolojisi

  Binnur ZAİMLER
  23.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yeni dünya vatandaşları

  Oğlak burcundaki ‘dönüşüm’ gezegeni Pluto, alışılmış kalıpları, mevcut ekonomik dengeleri yok etmeye hazırlanıyor. İşin ilginci, aynı anda, Uranüs taze fikirleriyle ‘yeni dünya vatandaşları’nı doğuruyor

  Geçen hafta berekete yeni bir tanım getiren aktivist, ‘Kutsal Ekonomi’ kitabının yazarı Charles Eisenstein ile tanışma fırsatım oldu. Bu görüşme, bana etkisini giderek artıran Uranüs ve Pluto’nun dünyayı nasıl değiştirdiğini tekrar gösterdi. Değişim bir taraftan heyecanlı, iyimser, sıradışı aktivistlerle (Uranüs Koç burcunda), diğer taraftan geleneksel ekonomi kalıplarının (Pluto Oğlak’ta) yıkılmasıyla olacak. İşin ilginç tarafı, aynı anda, Uranüs taze ve sıradışı  fikirleriyle ‘Yeni dünya vatandaşları’nı doğuruyor. Bu pozitif stres, birkaç sene içinde iş dünyasının tam olarak uyanmasını, aydınlanmasını sağlayacak. Birkaç yıl içinde kullandığımız para sistemlerinin, değerlerimizin o kadar da önemli olmadığını anlayacağız. Ekonomik göstergeler yeniden düzenlenecek, ticari kurallar yeniden tanımlanacak görünüyor.

  İNSANLAR BİRBİRİNDEN KOPUYOR

  Bilişim Zirvesi’12 konuşmacısı olarak Türkiye’ye gelen Eisenstein, kafamızdaki kalıpları yıkıp bizi uyandırmaya çalıştı. Kendimizde fazla olanı başkalarıyla paylaşmanın muzicevi etkilerini anlattı: “Kaynakların kısıtlı olduğunu sanmamız, açgözlülüğe neden oluyor. Ve kendimize sakladıklarımız bizi daha fazla mutlu etmiyor. Para, hayatımızı fazlaca yönetmeye başladığında, başkasına ihtiyaç duymamaya başlıyoruz. İnsanlar birbirinden giderek kopuyor. Oysa bireysel özgürlüğümüzü hatırlayıp, mevcut güç sistemlerini yok ettiğimizde sağlıklı ve yalansız bir gelecek bizi bekliyor. Düzen içindeki insanlar, konfor alanları içinde rahatlar. Ama risk almak gerek. Günümüzde insanların esas yapmayı istedikleri işler dünyanın geleceği için asıl yapılması gerekenler...”
  Uranüs ve Pluto çekişmesi, kafamıza vurarak da olsa, dünya kaynaklarını doğru yönetmeyi, şablonları yıkmayı ve aynı zamanda bireysel özgürlük felsefesini öğretecek gibi görünüyor. Köklü geçmişleri ve gelenekleriyle övünen kuruluş ve devletler, 2013’te ilk iflaslar arasında manşetlere taşınacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı