Gündem Haberleri

  Sirene fren

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  25.02.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı, ambulans şoförlerine trafik kurallarını hatırlatan bir uyarı yazısı göndererek “Gereksiz siren çalmayın. Ani hız-fren yapmayın. Sürücüleri panikletmeyin. Can kurtarırken can almayın” dedi.

  SAĞLIK Bakanlığı, ambulansların karıştığı kazaların artması ve acil durum olmamasına rağmen siren çalınarak trafikte sıkıntı yaratılması üzerine ambulans şoförlerini bir yazı ile uyardı. Uyulması gereken kuralları detaylandırdıklarını kaydeden Sağlık Bakanlığı yetkilileri, “Ambulansların, can güvenliğini tehlikeye atacak şekilde kullanıldığına ilişkin tespitler var. Bu araçların geçiş üstünlüğü var, ancak geçiş öncelikleri yok. Can kurtarmaya çalışırkan can kayıplarına yol açmamaları için uymaları gereken kurallar var. Bu konuda uyarı görevimizi yerine getirmek üzere ilgili birimlere yazı gönderdik” bilgisini verdiler.

  Kırmızıda durmak zorunda

  - Ambulans güvenli bir yere park edilecek.
  - Güvenli bir hızda vaka adresine gidilecek. Ani hız ve fren yapılmayacak.
  - Vakaya gidilirken ve araçta hasta bulunduğu sürece ikaz lambaları sürekli açık tutulacak ve gerekli durumlarda siren kullanılacak. Trafik kurallarına uyulacak.
  - Seyir halinde, iki şeritli yollarda sol şerit, üç ve daha fazla şeritli yollarda orta şerit kullanılarak fermuar sistemi yaptırılacak.
  - Diğer araçlarla arasında takip mesafesi bırakacak.
  - Farlar, ambulansın hızı için sürekli açıp kapatılmayacak. Reflektörle diğer sürücüler sürekli uyarılmayacak ve sirenler uygunsuz kullanılarak diğer araç sürücüleri paniğe sevk edilmeyecek. Kırmızıda durulacak.

  SINAVDA SESSİZLİK

  - Psikiyatrik vakalar gibi özellikli vakalarda siren kullanılmayacak. Geniş katılımlı sınavlar süresince siren çalıştırılmayacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı