Gündem Haberleri

  Sırbistan'ın Ankara Büyükelçisi geri çekildi

  Hürriyet Haber
  06.06.2013 - 13:09 | Son Güncelleme:

  Gezi Parkı olayları, Ankara'daki yabancı diplomat camiasını da karıştırdı. Gezi parkı konusunda CHP'li vekillerin eleştirel tweetlerini paylaşan, kendisi de Büyükelçilik bahçesine atılan biber gazından tweetleri ile yakınan Sırbistan'ın Ankara Büyükelçisi Dusan Spasojevic, Belgrad Hükümeti'nin aldığı ani bir kararla görev süresi dolmadan geri çekildi.

  /images/100/0x0/55ead07cf018fbb8f89869adSırbistan'da rutin uygulama, görevlendirilen bir büyükelçinin en az üç yıl, bazı şartlarda ise dört yıl boyunca görev yapmadan geri çekilmemesi yolunda.
  Oysa Spasojeviç, Ankara'daki görevinin 25'inci ayında hükümetinin ani kararıyla geri çekildi.
  Gezi olaylarının başlamasının hemen ardından yaşanan beklenmedik bu gelişme, Ankara'daki diplomatik camiada da şok yarattı.
  Ve Twitter'ı çok aktif kullanan, Gezi olayları konusunda da kimisi eleştirel, pek çok tweeti alıntılayan, yayan Sırbistan Büyükelçisi'nin Ankara'da hükümet yetkililerinde rahatsızlık yarattığı, Türkiye'nin bu rahatsızlıkları gayrı resmi yollardan Belgrad'a iletmesi nedeniye de geri çekildiği yorumlarına neden oldu.
   
  TWITTER'DAN BİBER GAZI ŞİKAYETİ
   
  Büyükelçi, Twitter hesabından "Büyükelçilik bahçesine biber gazı sıkıldı" diye yazdı. Ayrıca bu tweete Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında eleştirel ifadeler ekleyerek yeniden yayan CHP'li vekil Aykan Erdemir'in tweetini de yine kendisini izleyenlerle paylaştı.

  Sırbistanın Ankara Büyükelçisi geri çekildi

  Büyükelçi ise yakın çevresine Belgrad'a geri çekilmesinin nedeni olarak ,Sırbistan'da yaşanan iç politik gelişmeleri gösterdi.
  Nitekim Sırbistan Büyükelçisi yine Twitter hesabından bu konuda Sırbistan'da yayınlanan bir haberi de paylaştı.

  Politika gazetesinin haberinde, Sırbistan'da büyükelçileri atama ve geri çekme yetkisine sahip olan Cumhurbaşkanı'nın son 8 ayda, "muhalif" olarak tanınan 20 büyükelçiyi geri çektiği vurgulandı. Sırbistan'ın toplam 65 büyükelçisinin bulunduğunun hatırlatıldığı haberde, çekilen 20 büyükelçi ile yurtdışındaki misyon şeflerinin yaklaşık üçte birinin kısa süre içinde değiştirildiğine dikkat çekildi. Haberde, çekilen büyükelçilerin de mevcut hükümet ve Cumhurbaşkanı'na "siyasi olarak muhalif kimliklerle tanındıklarına" vurgu yapıldı.
   
  /images/100/0x0/55ead07cf018fbb8f89869b1CUMHURBAŞKANI'NA DA VEDA ETTİ
   
  Sırbistan'ın Ankara Büyükelçisi Spasojevic, hükümetinin kendisini geri çekmek konusundaki ani kararı üzerine Cumhurbaşkanlığı'na da başvurarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den acil "veda randevusu" istedi. Randevu dün gerçekleşti ve Sırbistan Büyükelçisi, görev yaptığı Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'na resmen veda etti.
  Büyükelçi, yine tweet hesabından da bu veda ziyaretinin fotoğraflarını paylaştı.

  Sırbistanın Ankara Büyükelçisi geri çekildi
   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı