GeriGündem Sıra Anayasa’da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıra Anayasa’da

Artık seçimin geride kaldığını söyleyen Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ‘Asıl gündem AB için yapılacak Anayasa değişiklikleri olmalı’ dedi. Çiçek değişikliklerin ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi olacağını belirtti.

ADALET Bakanı Cemil Çiçek, seçimlerin geride kaldığına dikkat çekerek, Avrupa Birliği için yapılması gereken Anayasa değişikliklerinin artık ‘esas gündem olması gerektiğini’ söyledi.

Çiçek, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott ile dün düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken yasaların Anayasa’ya uygun olarak çıkarılması gerektiğini, ancak mevcut Anayasa’da AB müktesebatına uygun olmayan maddeler bulunduğunu anımsattı. Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Burada bir çelişki var. Yasaları Anayasa’ya aykırı yapamazsınız. Ancak Anayasa da müktesebata uymuyor. Bugünkü Anayasa’da mecburi olarak değiştirilmesi gereken maddeler var. Ne kadar erken yaparsak iyi olur. Seçimler geride kaldı. Esas gündemimiz Anayasa olmalı.’

Çiçek
ile Westmacott, yaklaşık 9 bin 250 hakim ve savcının insan hakları eğitiminin 3’üncü aşamasına geçilmesi nedeniyle Adalet Bakanlığı’nda birlikte basın toplantısı düzenlediler. AB’nin işbirliğiyle başlatılan projenin 3’üncü aşamasına İngiltere Büyükelçiliği’nin de destek vereceğini kaydeden Çiçek, eğitimin maliyetinin 1 trilyon 300 milyar olarak tespit edildiğini, bunun 434 milyar lirasının genel bütçeden, 600 milyar lirasının İş Yurtları Kurumu bütçesinden, 266 milyar lirasının ise İngiltere Büyükelçiliği’nin katkıları ile karşılanacağını söyledi.

Büyükelçi Westmacott da konuşmasında, aralık ayında Türkiye’nin AB’ye katılım süreci ile ilgili olumsuz bir karar çıkmasının İngiltere için ‘büyük hayal kırıklığı olacağını’ belirterek, ‘İngiltere hükümeti, her zaman Türkiye’nin AB’ye tam üye olmasını görmek istemiştir’ dedi.

Westmacott, İngiltere’nin Türk yargısının AB standartlarına kavuşmasına büyük önem verdiğini ve bu eğitimi önemli gördüğünü söyledi.

KORSAKOFLULAR DÜZELİRSE

Cezaevindeki bazı hükümlülere korsakof tanısı konulduktan sonra cezanın infazının ertelendiği, ancak bu mahkûmlardan bazılarının yine Adli Tıp Kurumu’nun raporuyla cezaevlerine konulduğunu hatırlatan bir gazetecinin, ‘Bu mahkumlar için bağımsız bir heyet oluşturup kontrolden geçirmeyi düşünmüyor musunuz? Bazıları AİHM’e başvurarak tedbir kararı aldı’ sorusu üzerine Çiçek, gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi. Çiçek, konuya bilimsel açıdan bakılması gerektiğini, bu mahk umların cezalarının infazının geçici olarak durdurulduğunu anlatarak, ‘Bu mahk umların sağlık koşullarında düzelme olursa, yeniden cezaevine alınır. Her iki raporu da veren devletin organlarıdır. Yani, ceza infaz edilemez diyen de infaz edilir diyen de. Adli Tıp Kurumu’nu yıpratmanın anlamı yok. Bu konular bilimsel, tıbbi konulardır’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle