GeriGündem Siparişi veren ünlü kim?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siparişi veren ünlü kim?

Siparişi veren ünlü kim?
refid:13264765-spot ilişkili resim dosyası

Polonya’da Nazi döneminden kalan toplama kampı Auschwitz’in girişinden çalınan “Arbeit Macht Frei” yazısı bulundu.

--Auschwitz Toplama Kampı’nın girişinden çalınan tabela bulundu (Reuters) 

Polonya’da Nazi döneminden kalan toplama kampı Auschwitz’in girişinden çalınan “Arbeit Macht Frei” yazısı bulundu.                                       

 

Kampın güneyindeki Krakow şehri yakınlarında üç parçaya bölünmüş olarak bulunan yazının beş kişilik bir çete tarafından çalındığı ifade edildi.                                    

 

Yazının çalınması Cuma günü uluslararası alanda infial yaratmış dünyanın her yerinde Yahudi lobileri olayı kınayan açıklamalar yapmıştı.

 

Parçaların bulunduğunu açıklayan Krakow Bölge Komiseri Andrej Rokita tutuklanan hırsızların hiçbirinin neo-Nazi gruplarla ilişkisi bulunmadığını belirtti.

 

“Hırsızların niyetinin bu parçaları çalmak ve sonrasında satmak olduğunu” belirten Rokita hırsızlığın arkasında kimler olduğunu araştırdıklarını belirtti.

 

Polisler hırsızların tarihi eser kaçakçılarının sipariş vermiş olmaları ihtimali üzerinde duruyor. 1940 yılında Auschwitz’deki köle işçilere yaptırılan sembole paha biçilemiyor. Dolayısıyla çalınan parçaların ünlü ve zengin bir kaçakçı ya da koleksiyoner tarafından sipariş verilmiş olabileceği ihtimalinden bahsediliyor.

 

DIŞ BASINDA TÜRKİYE

HAARETZ

--Türkiye’de iki arada bir derede kalmak

“Demokratik Toplum Partisi” bu ay Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla kapatılan bir parti için ironik bir isim. Ancak partiye destek veren Türkiyeli Kürtler ülkede demokratik toplumun ellerinin uzanamayacağı bir yerde olduğunu biliyor. Ne de olsa bu partilerinin ilk kapatılışı değil…

 

EL AHRAM

--Fırsat kapısı kapanıyor

Türk hükümetinin Kürtlerle diyalog kurma çabaları DTP’nin yasaklanmasıyla bir açmaza girdi.

 

THE WASHINGTON TIMES

--Türkiye din konusunda taraflı olmakla suçlanıyor

Ortodoks Hristiyanların lideri Patrik Bartolomeos’un ülkedeki Rum azınlığın ikinci sınıf vatandaş muamelesine tutulduğu ve kendilerini zaman zaman çarmıha gerilmiş hissettiği yönündeki sözlerine Türkiye’nin gösterdiği tepkiye Pazar günü Yunanistan’dan cevap geldi.

 

TREND NEWS

--Türkiye hak ve özgürlükler konusunda en rahat ülkelerden biri

Ortodoks Hıristiyanların lideri Patrik Bartolomeos’un sözlerine karşı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin ve Türk tarihinin dini hoşgörü üzerine kurulduğunu söyledi.

 

GULF NEWS

--Türkiye barış için KİK’le işbirliği sözü verdi

Üst düzey bir Türk yetkiliden gelen açıklamada Türkiye’nin askeri ittifaklar yoluyla Körfez’de özel bir rol elde etmeye çalışmadığı ancak Körfez İşbirliği Konseyi’yle (KİK) ilişkilerini artırarak bölgedeki barış ve istikrara katkıda bulunmak istediği ifade edildi.

 

AGENCE FRANCE PRESSE

--Türk sineması Kürt sorunuyla ilgili klişeleri üzerinden atıyor

Türk sineması ülkenin güneydoğusunda PKK ile yaşanan çatışmalara yeni bir gözle bakmak için önemli adımlar atıyor. Hollywood filmlerini bile gölgede bırakan “Nefes: Vatan Sağ olsun” filmi hem ordudan hem de savaş karşıtlarından övgü topluyor.

 

--BM, gözünü 2010’daki anlaşmaya dikmişken Kıbrıs’ta görüşmeler yoğunlaşıyor

Birleşmiş Milletler 2010’da adada birleşme için umutlarını artırırken, Kıbrıs’ın iki lideri Pazartesi günü düzenlenecek toplantıda, Ocak ayında yapılacak yoğunlaştırılmış görüşmeler için bir takvim belirleyecek. Dimitris Hristofyas ve Mehmet Ali Talat 15 ay boyunca fazla ilerleme kaydedilmeyen müzakereleri hızlandırmanın yollarını arıyor.

 

THE SOFIA ECHO

--Bulgaristan başbakanı Türkçe yayınla ilgili referandumunda çark etti

Bulgaristan Başbakanı Boiko Borissov Bulgaristan Devlet Televizyonu’nda Türkçe haber bültenleri yayınlanması ile ilgili referandum uygulama kararından dönmeye başladı.

 

DÜNYA BASINI

THE NEW YORK TIMES

--Nepal’de Maoistlerle ayaklanma polisi arasında çatışma çıktı

Nepal’in başkenti Katmandu’da Mao taraftarlarının düzenlediği protestolarda 70 kişi tutuklandı. Olayların zaten duraklamakta olan barış sürecinin hepten tepetaklak olduğuna işaret ettiği söyleniyor.

 

--Sağlık yasası Senato’daki zorlu sınavı 60 oyla geçti

Parti içindeki oylama Demokratların ülkedeki sağlık sistemini değiştirmek için gerekli olan oy sayısına sahip olduğunu gösterdi.

 

--Veriler geçici işçi istihdamında önemli bir artış olduğunu gösteriyor

İşverenler yakın bir gelecekte ekonomideki toparlanmanın kalıcı olduğuna kendilerini ikna edebilirlerse işçileri kalıcı olarak da istihdam etmeye başlayabilirler.

  

THE WASHINGTON POST

--Sağlık reformu yasası Senato’daki kritik oylamayı geçti

Demokrat parti üyeleri hiçbir oylarını boşa harcamadan reform yasasını son sürecine taşımak için gerekli eylemi gerçekleştirdi.

 

--Radikal İslam bir engel ile karşılaştı

Sahra bölgesi Batı Afrika’yı kavgacı bir inanca karşı korumuş olmasına rağmen, halen saldırılara devam eden gruplar mevcut.

 

--Irak seçimi çalışanları isyancıların hedefi haline geliyor

Mart ayında yapılacak olan parlamento oylamasını engellemek için yapılan saldırılar, seçim yetkililerinin, çalışanların hareketlerini kısıtlamaya yöneltiyor.

 

THE WALL STREET JOURNAL

--Eurostar arızası 60 bin kişiyi yolda bıraktı

Paris ile Londra arasında seferler düzenleyen ünlü demiryolu şirketi Eurostar'ın, gelecek pazartesiye kadar hizmet veremeyeceği öngörülüyor. Şirketin yaklaşık bir hafta boyunca sefer düzenlemeyecek olması ise yaklaşık 60 bin kişinin yılın en fazla seyahat edilen dönemlerinden birinde mağdur olmasına neden oldu.

 

--Yatırımcılar önümüzdeki 10 yılın daha iyi olmasını istiyor

New York Borsası’nda işlem gören hisseler geçtiğimiz 10 yılda her yıl ortalama yüzde 0.5’lik bir oranda değer kaybetti. Yaşanan bu düşüş 1820’li yıllardan bu yana işlem yapılan borsanın tarihinin en kötü on yılını geçirmesine neden oldu.

 

--İngiltere’nin ikramiye planı dünyaya yayılabilir

Büyük bankalar, 2009 yılı sona ererken, İngiltere’nin ikramiyelerden alacağı verginin uygulaması dünya genelinde de tartışılıyor.

 

FINANCIAL TIMES

-- Demokratlar, yeni yılda sağlık reformunu yürürlüğe sokmak istiyor

ABD Başkanı Barack Obama’nın yönetimi, 31 milyon sigortasız ABD’liyi sigorta kapsamına alacak yeni sağlık sigortasını geçirmek için Senato’daki Demokratlardan 60 oy alınmasının ardından zafere bir adım daha yaklaştı.

 

-- Asya’nın Japon mallarına olan talebi artıyor

Japonya’nın ihracatındaki gerileme, Asya kıtasından gelen talebin artmasının ardından, son bir buçuk yıldaki en yavaş düşüşünü gösterdi. Bu gelişme ülkenin ekonomik iyileşmesine dair endişelerin giderilmesini sağladı.

 

--Sırbistan, AB’nin vize kurallarından faydalanacak

Sırbistan, Cumartesi günü yürürlüğe giren Avrupa Birliği’nin vize kurallarının serbestleştirilmesi kararından faydalanacak. Dünya genelinde ucuz uçuşlar gerçekleştiren hava yolu şirketleri, Belgrat’ı rotalarına eklemeye başladı.

 

THE GUARDIAN

--Ed Miliband: Çin Kopenhag iklim anlaşmasını sabote etmeye çalıştı

İngiltere Enerji ve İklim Değişikliğinden sorumlu Devlet Bakanı Ed Miliband ve diğer iklim zirvesi bakanları Çin, Sudan ve Bolivya ile diğer solcu Latin Amerika ülkelerini Kopenhag anlaşmasını sabote etmekle suçladı.

 

--İran rejimi muhalif ruhani lideri Montazeri’nin ölümü ile alarma geçti

On binlerce İranlının Kum şehrinde reformcu vaiz Ayatullah Hüseyin Ali Muntazari ölümü ardından bir araya gelmesi, protestoculara hükümete karşı tekrar bir araya gelmek için bir fırsat sundu.

 

--Auschwitz kampının kaybolan işareti üç parça halinde bulundu

Polonya polisi milyonlarca insanın Nazi kampında çektiği zulmü temsil eden işaretin ülke çapında yürütülen arama çalışmaları sonrası 5 kişiyi tutukladı.

 

HAARETZ

-- Polonya polisi çalınan Auschwitz tabelasını buldu

Polonya polisi, eski bir Nazi kampı olan Auschwitz’in girişinde asılı olan metal tabelayı buldu. Bununla birlikte, dünya çapında büyük bir tepki yaratan hırsızlık vakasına karışmış olabilecek beş şüpheliyi gözaltına aldı.  

 

--Bakanlar, Şalit anlaşmasını sonlandırmak istiyor

Yedi bakandan oluşan değerlendirme kurulu, İsrail Savunma Kuvvetleri askeri Gilad Şalit karşılığında yüzlerce Filistinlinin serbest bırakılacağı anlaşmada henüz fikir birliğine varamadı.

--Batı Şeria’da yerleşimciler karşı atağa geçti

İsrail’in sağ kanadından aktivistler, Batı Şeria’daki yerleşimlerin 10 aylığına durdurulması kararı dâhilinde yıkılması planlanan konutların yıkımını durdurmak için gösteriler düzenlemeye başladı.

 

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

--'Arbeit macht frei' bulundu

Polonya'daki Nazi toplama kampı Auschwitz'in girişinde yer alan Hitler'in sözü "Arbeit macht frei (Çalışmak özgürleştirir)" yazısı çalınmıştı. Polonya polisi yazının bulunduğunu ve olayla ilgili beş kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

 

DIE WELT

--Kar kaosu binlerce kişiyi esir aldı

Avrupa'yı etkisi altına alan kar yağışı Almanya'yı da etkiledi. Sıcaklık değerleri yeniden yükselmesine rağmen özellikle Kuzey Ren Vestfalya, Aşağı Saksonya ve Bavyera eyaletlerinde binlerce kişi yollarda kaldı. Uçak seferleri iptal edildi, trenler kalkamadı. Karayollarında ise onlarca kilometrelik trafik kuyrukları oluştu.

 

EKONOMİ BASINI

BLOOMBERG

--Dolar ekonomik iyileşmeyle üç ayın zirvesinde, bakır değer kazandı

Küresel ekonomiye yönelik iyileşme işaretleri, doların euro karşısında son üç ayın en yüksek seviyesine çıkmasını sağlarken, bakır fiyatları da değer kazandı. Londra Borsası'nda bakırın üç ay vadeli teslim fiyatı yüzde 1.2 artarak ton başına 6 bin 934 dolara çıkarken, dolar Asya'daki işlemlerde euro karşısında 1.4348 seviyesinden işlem gördü.

 

--Bankacılar Dubai World'ün borç erteleme teklifini hâlâ sunmayacağını söylüyor

Dubai World'ün borç ertelemesi ile görüşmelere katılan iki bankacıdan alınan bilgiye göre, şirkete verilecek hükümet desteği konusunda henüz bir anlaşmaya varılmamasından dolayı bugün Dubai World'e kredi sağlayanlara 22 milyar dolarlık borcu için borç erteleme teklifi sunamayabileceğini söyledi.

 

--Barclays:Karbon fiyatları iklim anlaşmasıyla düşebilir

Barclays Capital analisti tarafından yapılan açıklamaya göre, Kopenhag'da düzenlenen iklim değişikliği anlaşmasında izinler için talebin artırılmasına yönelik hedeflerin belirlenmemesinden dolayı Avrupa ve Birleşmiş Milletler karbon fiyatları bu hafta düşüş gösterebilir.

 

CNBC

--Dubai World, kredi ödemelerinin süresinin uzatılmasını istedi

Dubai’nin borç batağı içindeki kamu şirketi Dubai World’ün bugün kredi verenlerinden borç ödemeleri için ekstra süre istemesi bekleniyor ancak şirket şu ana kadar borçlarını ne zaman ödeyeceğine yönelik net bir açıklama yapmadı.   

 

--GM, Spyker’ın Saab teklifini değerlendiriyor

ABD’nin en büyük otomobil üreticilerinden General Motors, İsveçli birimi Saab için verilen teklifler arasında Hollandalı otomobil üreticisi Spyker Cars’ın da olduğunu ve şirketin bu teklifi değerlendirdiğini açıkladı.

 

--İngiltere, Çin’i iklim görüşmelerini sabote etmekle suçladı

İngiltere’nin çevre ve iklim değişikliğinden sorumlu devlet bakanı Ed Miliband, Çin, Sudan, Bolivya ve diğer sol eğilimli hükümetlerce yönetilen Latin Amerika ülkelerinin iklim zirvesini uluslararası bir anlaşmanın imzalanmasını durdurmak için sabote etmekle suçladı.

 

CNNMONEY

--Wall Street dalgalı bir haftaya hazırlanıyor

Wall Street'te, tatil nedeniyle kısa sürecek bu haftada gelecek son üçüncü çeyrek GSYİH değerlendirmesi ve düşük hacim nedeniyle inişli çıkışlı bir seyir bekleniyor.

 

--Saab ikinci yaşama umudu

Hollandalı otomobil üreticisi Spyker, General Motors'un sahip olduğu ve satışa çıkardığı İsveçli Saab markası için yeni bir teklif yaptığını açıkladı.

 

--ABD’de kapatılan banka sayısı 140’a çıktı

ABD son kapatılan altı banka ile ülkede bu sene içinde kapatılan banka sayısı 140'a çıktı. Son kapatılan altı bankanın ABD Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na maliyeti 1 milyar dolardan daha fazla oldu.

 

FORBES

--Çin Sanayi Bakanı 2010’da yüzde 8 GSYİH büyümesi beklendiğini belirtti

Çin sanayi Bakanı Pazar günü büyümenin ana etkenlerinden iç tüketimi arttırmada yaşadıkları sorunlara rağmen, 2010 yılında hükümetin yüzde 8’lik bir büyüme beklediğini belirtti.

 

--Petrol OPEC toplantısı öncesinde 73 doların üzerinde seyrediyor

Yatırımcıların petrol kartelinin üretim seviyelerini değiştirmeme kararını almasını beklediği OPEC toplantısı öncesinde, petrolün varil fiyatı Asya’da Pazartesi günü 73 doların üzerinde seyretti.

 

--ABD sağlık reformu yasası kritik Senato testini geçti

Başkan Obama’nın sunduğu en öncelikli yasal reform olan geniş çaplı sağlık reformu planı, Pazartesi günü 60 Demokratın verdiği oyla yılbaşına doğru son aşamasına girdi.

 

MARKETWATCH

--ABD Senatosu sağlık reformu için büyük engeli ortadan kaldırdı

Demokratların parti içindeki işbirliği, Noel arifesinde ülkede büyük tartışma koparan sağlık reformunun oylanmasındaki büyük engeli ortadan kaldırdı.

 

--Citadel Broadcasting iflas için başvurdu

ABD'nin en büyük üçüncü radyo yayıncısı Citadel Broadcasting, Pazar günü iflas başvurusunda bulundu ve kendisine kredi sağlayanlar ile borcunu azaltması için anlaşma yaptı.

 

--Ekonomi bu şekilde büyümeye devam edecek mi?

ABD'li uzmanlar ülkede Aralık ayında yakalanan hızlı büyümenin 2010 yılında devam etmeyeceği görüşünü savunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle