Gündem Haberleri

  Sipa-MİT tartışması

  Hürriyet Haber
  03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Demirkent: Söylemedim Yeni Binyıl: Bantta var

  Yeni Binyıl Gazetesi'nin Nezih Demirkent'in ağzından verdiği ‘Sipa’yı MİT kurdu' manşeti basında yeni bir tartışma başlattı. Demirkent, ‘‘Böyle birşey söylemedim’’ dedi. Gazetenin Genel Yayın Müdürü Ergun Babahan ise röportaj bandının deşifresi kendisine okunduğunda Demirkent'in ‘‘Öyleyse siz sormuş, ben de cevaplamış olayım’’ dediğini aktardı.

  MİT için çalışan gazeteciler olduğu iddiası Türk basınında giderek alevlenen tartışmalara neden oluyor.

  Tartışma eski MİT mensubu Mehmet Eymür'ün internetteki sitesinde dile getirdiği iddialarla başladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin MİT'ten açıklama istemesi, MİT'in de ‘‘Gazeteci kullanmıyoruz’’ açıklamasıyla sürdü. MİT açıklamasına cevap Dünya Gazetesi Başyazarı Nezih Demirkent'ten geldi. Demirkent, gazetedeki köşesinde ‘Bir tarihlerde gazetelerde MİT’le ilgili kişilerin bulunduğunu' iddia etti. Bu iddiasıyla dikkatleri üzerine çeken Demirkent'in Yeni Binyıl Gazetesi'nde bir röportajı yer aldı. Demirkent, 'Dün de, bugün de MİT'çi gazeteci oldu' başlıklı röportajında MİT ile ilişkisi olduğunu bildiği gazetecilerin ismini şimdilik açıklamak istemiyor ancak, ‘‘Yazınızda MİT tarafından kurulmuş bir ajanstan söz ediyorsunuz’’ sorusuna karşılık, ‘‘Şimdi yurtdışında kurulmuş Sipa Ajansı var, Akajans var, ilişkili bir başkası daha var’’ yanıtını veriyordu.

  İSİM VERMEDİM

  Demirkent'in bu röportaja tepkisi dün Dünya Gazetesi'ndeki köşesinde yer aldı. Demirkent, ‘‘Gazeteciliğin nasıl yozlaştırıldığını, masa başında haber yapmanın ne anlama geldiğini geçtiğimiz günlerde bir daha gördüm’’ dediği yazasında, Yeni Binyıl'a MİT ile ilgili hiçbir isim vermediğinde ısrarcı oldu. ‘‘Bildiğimi söyleyen biri olarak benim üzerime inşa edilmek istenilen haber, bir manüplasyondan ibarettir ve en acısı cevap ve düzeltme hakkına da saygı duyulmamıştır’’ diyen Demirkent, Sipa Press'in kurucusu Gökşin Sipahioğlu'nun dostu olduğunu belirterek, ‘‘Sonuçta 40 yıllık bir dostuma karşı güç durumda kaldım, söylemek istediklerimin büyük bölümü kaybolup gitti. Maksat, bazı kişileri ihbar etmek oluverdi... Kim ne kazandı derseniz, herhalde meslek yine kaybetti. MİT'in bir tarihlerde neler yaptığı gözardı edildi. Sanırız bu konuda kimse de konuşmayacak. Çünkü, yanlış anlaşılmak mümkün’’ dedi.

  SÖZLER BANTTA VAR

  Demirkent'in meslek ilkelerini ihlal etmekle suçladığı Yeni Binyıl Gazetesi'nin Genel Yayın Müdürü Ergun Babahan, röportajda yer alan bilgilerin Demirkent'in kendi köşesinde zaten yazıldığını belirtti. Babahan, ‘‘Geçmişi ve bulunduğu yer itibariyle, MİT için çalışan gazeteciler olduğu yolundaki iddialarını önemsedik. Bizim Sipa Press aklımıza bile gelmiyordu. Bunu bize Nezih Bey söyledi. Emin olmak için bir daha arattım’’ dedi. Demirkent'in tekrar arandığında önce yanıt vermek istemediğini, ancak röportaj bandı deşifre edilip kendisine okununca, ‘‘Peki öyleyse siz sormuş, ben de cevaplamış olayım’’ dediğini aktaran Babahan, Demirkent'in ertesi gün Yeni Binyıl'da çıkan haber üzerine kendisini aradığında eski dostu Sipahioğlu ile karşı karşıya gelmekten duyduğu üzüntüyü dile getirdiğini söyledi. Babahan, ‘‘Bunun üzerine Demirkent'e ‘Peki biz siz iki dostu karşı karşıya kalmaktan kurtarırız' dedim. Hatta Demirkent, bana bu iddialarla ilgili daha fazla detay verdi. Bunları yazılmaması kaydıyla açıkladığı için size söyleyemiyorum.’’ diye konuştu.

  Babahan'ın iddialarına ‘‘Onlar her bildikleri yazıyorlar mı?’’ diye cevap veren Demirkent, bildiklerini yazacağını, hatıralarının yer aldığı kitabın da zamanı geldiğinde basılacağını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı