Gündem Haberleri

  Sinop'ta Nuh Tufanı'nda kalan köy bulundu

  Hürriyet Haber
  13.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı bilimadamları Sinop açıklarında 7 bin 700 yıl önce koptuğu tahmin edilen Nuh tufanı döneminden kalan antik bir yerleşim birimi buldular. Ağrı dağı'nda sürekli Nuh'un gemisini arayan Amerikalılar böylece Karadeniz'in derinliklerinde Nuh peygamberin sözlerine inanmayıp karada kalanların peşine düştü.

  Karadeniz dibinde tufan konusundaki araştırmalar uzun süredir devam ediyordu. Amerikalı bilimadamları geçen yıl yine Sinop açıklarında deniz seviyesinden 180 metre kadar derinliğinde binlerce yıl önceden kalan bir kıyı şeridi buldu.

  Bu keşif kutsal kitaplarda yer alan Nuh tufanı hikayesini de doğruluyordu.

  Karadeniz'in dibinde araştırmalarını derinleştiren bilimadamları bir süre önce Sinop'un 20 kilometre açığında ve 180 metre derinlikte antik bir yerleşim birimine rastladılar.

  MEDYADAN BÜYÜK İLGİ

  Araştırmacıların keşfi, Amerikan medyasında da büyük ilgi uyandırdı. Washington Post gazetesine bir demeç veren araştırma ekibinden Robert D. Ballard "Bulduğumuz veriler inanılmaz, bizim tahmin ettiklerimizin ötesinde" dedi. Bulunan yerleşim birimlerine ait kalıntıların daha derinlere inildikçe daha da artacağına inanan Ballard "derinlere indikçe daha bir çok şey bulucağımızdan eminim" diyerek şaşkınlığını gözler önüne serdi.

  KARADENİZ DOĞAL MÜZE

  Karadeniz'in 200 metre altında oksijen ve dolayısıyla hayat bulunmadığı için bölge binlerce yıldır bozulmadan kalabiliyor.

  Bilimadamlarının belirlediği yerleşim merkezinde bir ambar, çöp, ağaç parçaları üçgen şeklinde bir ev ve cilalı taşlar buldular.

  Araştırmayı yöneten bilimadamlarından Pensilvanya Üniversitesi Arkeologu Fredrik Hubert yerleşim bölgelerinde kilden yapılmış gibi olan gereçleri gördüğünde "beynimden vurulmuşa döndüm çünkü benzerlerini karadaki çalışmalarım sırasında görmüştüm" diye konuştu.

  NUH'UN GEMİSİ SİNOP'TA

  Kolombiya Üniversitesi Jeoloji Profesorlerinden ve şu an çalışmalarda bulunan William Ryan ve Walter Pitman bir yıl kadar önce Nuh'un gemisinin sanıldığının aksine Ağrı dağı yakınlarında değil buzul çağının gereği Sinop yakınlarında olması gerektiğine inandıklarını açıklamıştı.

  Arkeologlar bu durumun tufanın bir kanıtı olduğuna inandıklarını tufanın ise buzulların erimesinden sonra eskiden tatlısı gölü olan Karadenizin Akdenizin taşması sonucu tuzlu suyla dolması sonucu olduğu teorisinin güçlü olduğunu söyledi.

  Arkeolog Pitman ve Ryan, Bogazların Karadeniz için bir baraj vazifesi gördüğünü ancak Akdeniz sularının Niyagara şelalesinden 200 kat daha yüksek hızda suların bu bölgeyi bastığını ve Karadenizin oluştuğuna dikkati çekti. Bu seller sırasında arada kalan Anadolu topraklarındaki insanların ve canlı yaşamında tahrip olduğu sular çekildikten sonra tuzlu suyun Karadenizde dibe oturduğu belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı