Gündem Haberleri

  Sınırsız kucaklaşma

  Hürriyet Haber
  29.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yıllarca tel örgüler arasından birbirlerine ulaşmaya çalışan Türk ve Suriyeli akrabalar, ikinci kez dikenli telleri aşıp, birbirleriyle bayramlaştılar. Suriyeli 1388 aileden 3452 kişi Türkiye'de 48 saat kalıp, akrabalarıyla hasret giderecek.

  TÜRKİYE-Suriye sınırında bu yıl da sıcak bir kucaklaşma yaşandı. Yıllarca tel örgüler arasından birbirlerine ulaşmaya çalışan akrabalar, bu yıl ikinci kez dikenli telleri aşıp birbirleriyle hasret giderme olanağına kavuştular. Suriyeli bin 388 aileye mensup 3 bin 452 kişi, iki gün boyunca Türkiye'ye geçerek 48 saat yakınlarıyla hasret gidermeye başladı. Sabah erken saatlerinden itibaren Şanlıurfa'nın Viranşehir ve Ceylanpınar ilçesinden yaklaşık bin kişi jandarma ve polisin aramasından sonra sınır kesimine alındı. Türk vatandaşları sınırda beklerken, Ceylanpınar Kaymakamı Ahmet Ümit, Suriye tarafına geçerek Sınır Mıntıka Komutanı Yaser Selman Elsufi ile kolkola girip Türk tarafına geçti. Kaymakam Ümit, Suriye ile imzalanan protokol gereği Suriye'nin Haseki Valiliği ile Şanlıurfa sınırları içerisinde akrabaları bulunan Suriye vatandaşlarından isteyenlerin 28-29 aralık tarihlerinde Ceylanpınar kapısından girerek 48 saat süreyle yakınlarını evlerinde ziyaret edebileceklerini hatırlattı.

  150 GÖREVLİ

  Kurban Bayramı'nda Türkiye'dekilerin Suriye'ye giderek yakınlarıyla görüşeceğini hatırlatan Ceylanpınar Kaymakamı Ahmet Ümit, ‘‘İlk gün 657 aileden oluşan bin 750 kişi giriş yapacak.Her türlü teknik imkanlardan faydalanarak misafirlerimizi daha uygar ortamda olumsuz iklim koşullarından etkilenmeden güvenlik içerisinde akrabalarıyla buluşturduk. Bunun için 150 personel görevlendirildi’’ dedi. İki ülke yetkilileri bayramlaşarak kendi ülkelerinin bayraklarını biribirlerine hediye ettiler. Ceylanpınar Kaymakamı Ahmet Ümit ve Resulayn Kaymakamı Yaser Selman Elsufi, sınırda dostluk halayı çekti.

  48 SAAT YETMİYOR

  Sınırdaki karşılaşma sırasında Ahmet Cice adlı Ceylanpınarlı gencin kayıtlarda adı bulunmamasına rağmen sınırda askeri bölgeye girmesi gerginlik yarattı. Askerler tarafından yakalanan Cice, polise teslim edildikten sonra gözaltına alınmak istenirken, Ceylanpınar Kaymakamı Ahmet Ümit'e seslenmesi üzerine Kaymakam kendisini yanına çağırdı. Cice, Kaymakam Ümit'in yanına koştu ve ona sarılarak, ‘‘Tek istediğim akrabalarımla görüşmek bana izin vermiyorlar. Yardımcı olun’’ dedi. Ümit, gence yardımcı olacağını söyledi. Suriye'den ziyarete gelen yüzlerde kişiden biri olan Aziz Temur Hasan, 30 yıldan bu yana görmediği amcasının oğlu Ahmet Balık tarafından karşılandı. Akrabalarıyla bayramlaşmak için 48 saatlik iznin yetmediğini belirten Balık, ‘‘Yıllardır birbirimizi görmüyoruz. Amcaoğlumu ilk kez gördüm. Ancak verilen izin çok az. Bir haftaya çıkarılsa çok iyi olur’’ dedi.

  FİLME KONU OLDU

  Sınırdaki bayramlaşma, yine sanatçı Gani Rüzgar Şavata'nın filmine konu oldu. Şavata, ikincisini çektiği 'Sınır' filmine bu sahneleri alırken, ‘‘Sınırda bekleyen yaklaşık bin kişi gönüllü figüranlık yaptı. Sınır kesiminde sık sık birbirlerine koşarak öpüşmeleri ilginç görüntülere sahne oldu’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı