Gündem Haberleri

  Sınırın ayırdığı genç çifti bayram buluşturdu

  Hürriyet Haber
  29.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ramazan Bayramı, Şanlıurfa'nın Suriye sınırında bulunan Ceylanpınar ilçesi halkı ile Suriye'deki akrabalarını biraya getirdi. Ceylanpınarlılar, Suriye'deki akrabalarına evsahipliği yapmanın çoşkusunu yaşıyor. Türkiye ve Suriye'deki ailelerin görücü usülüyle söz kestikleri çift de, bayramda ilk kez biraraya geldi.

  Önceki yıllarda tel örgüler arkasında yapılan bayramlaşma, geçen yıl Şanlıurfa Valiliği ile Haseki Valiliği'nin imzaladığı anlaşma doğrultusunda, idari mektupla 48 saatliğine ''evlere konuk'' olma şeklinde yapılıyor.

  Suriye'den Türkiye'ye geçerek akrabalarına konuk olan aileler arasında zaman zaman ilginç olaylar yaşanıyor. Bunlardan birinde, geçen Kurban Bayramı'nda Suriye'deki dayısına konuk olan Yusuf Kılıç, dayısının kızı Meryem Bin Cuma'yı beğenerek, oğlu Ali Kılıç'a istedi. Bunun üzerine, iki aile arasında görücü usülüyle söz kesildi.

  Suriye'den dün Türkiye'ye ailesiyle birlikte giriş yapan Meryem de, sözlüsü Ali Kılıç'ın evine konuk oldu.

  Birbirlerini ilk kez gören damat Ali Kılıç (17) ile Meryem'in (17) heyecanlı oldukları gözlendi. Genç gelini çok beğenen damat Ali Kılıç, ''Bu kadar güzel olacağını tahmin etmiyordum. Yetkililer bize yardımcı olsunlar bir an önce düğünümüzü yapalım'' dedi.

  Suriyeli gelin adayı Meryem de, Ali'yi çok yakışıklı bulduğunu ifade ederek, ''Kendimi evimde gibi hissettim. Bu nedenle Ali'ye ellerimle çay pişirdim. Tel örgülerin kalkması sonucu birbirimizi bulduk. Bundan sonra da kaybetmek istemeyiz. Düğünümüzün bir an önce yapılmasını istiyorum'' diye konuştu.

  Aileler ise gerekli izni alabilirlerse, nişanı 1 hafta sonra Türkiye'de yapmak istediklerini, izin alınamaması halinde ise Kurban Bayramı'nda Suriye'ye giderek orada nişan yapacaklarını söylediler.

  Sınırda bilgisayar destekli bayramlaşma
  Sınırda coşkulu bayramlaşma
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı