Gündem Haberleri

  "Sınırı aşıyorsunuz" tartışması

  Hürriyet Haber
  26.12.2009 - 00:04 | Son Güncelleme:

  İkinci “Ergenekon” davasına bakan mahkeme heyeti, talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.


  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın talepler bölümünde söz alan tutuklu sanık Mustafa Balbay, Mevlana'dan alıntılar yaptığı konuşmasında, “Biz buraya layık değiliz. Kimse yargılanmadan kaçmıyor, ama en azından tutuksuz yargılanma hakkımızı verin. Duruşma salonuna gelirken toplam 16 demir kapıdan geçerek buraya getiriliyoruz. Adalet bekliyoruz” dedi.

  Tutuklu sanık Gürbüz Çapan da Cumhuriyet Gazetesi'ne yardım etmek istediği için yargılandığını söyleyerek, “esas adamların tutuklanmadıklarını” ileri sürdü.

  “Duruşma manyağı olduk” diyen Çapan, “Cezaevinden duruşma salonuna her gün koyun gibi getirilip götürülüyoruz. Başkanım, sizden başka medet umacak kimsemiz yok” dedi.
  Gürbüz Çapan, ardından “me” sesi çıkararak, koyun taklidi yaptı.

  Tutuklu sanık Durmuş Ali Özoğlu da dört etaptan oluşan davanın üçüncü etabında intihar olaylarının yaşandığını savundu.

  Dördüncü etapta ise Amerika tarafından yapılacak suikastlar olduğunu öne süren Özoğlu, “Ergenekon” soruşturmasına bakan 4 savcı ve davaya bakan mahkeme heyeti üyelerinin isimlerini sayarak, bu kişilere yönelik suikastların gerçekleştirileceğini iddia etti.

  Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün, “Sınırınızı aşıyorsunuz” diye uyarıda bulunduğu Özoğlu, kaygısını dile getirdiğini söyledi. Başkan Şengün de Özoğlu'na “kaygıyı aştığını” belirtti.

  Sanık ve avukatların taleplerine ilişkin görüşünü açıklaması için söz verilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, önce bir açıklama yaptı.

  Tutuklu sanık Tuncay Özkan'ın dünkü oturumda bir gazete haberine dayanarak, meslektaşı Nihat Taşkın'ın, uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı ileri sürülen bir kişiyle telefonda konuştuğunu söylediğini ifade eden Pekgüzel, Özkan'ın, meslektaşının uyuşturucu kaçakçılığı yapan kişiyle ilişkisi olduğunu iddia ettiğini kaydetti.

  Pekgüzel, bu konuya ilişkin bir karar getirdiklerini belirterek, bu kararda, N.T. olarak belirtilen kişinin açık adı ve adresinin yazılı olduğunu ve bunun meslektaşı Nihat Taşkın ile alakası bulunmadığını söyledi.

  Ardından bu belgeyi mahkemeye sunan Pekgüzel, geçen oturumda olduğu gibi tutuklu sanıklar Cihan Arık, Melih Yüksel ve Süleyman Solmaz'ın tahliyesini istedi.

  Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı