Gündem Haberleri

  Sınırdışı edilecekler

  Fırat ALKAÇ-İSTANBUL
  24.09.2015 - 00:12 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Otogarı’ndan Edirne’ye doğru yürürken polisin durdurduğu göçmenleri provoke ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan Alman Nora Sophia Freitag ve Fransız Charlotte Lecaille için sınırdışı kararı alındı. İki kadın ifadelerinde, birlikte gözaltına alındıkları arkadaşları Ali Fares’in kayıp kardeşini bulmak için göçmenlerin arasında bulunduklarını söyledi.

  ‘BİRİNİ ARIYORDUK’

  Lecaille neden mülteci grubun arasında bulunduğuyla ilgili soruya, “Arkadaşımın kardeşi hakkında bilgi almak amacıyla otogara gitmiştik. Sosyal medyada görüntüleri yayınlayarak insanların kayıp olan ailelerini bulmalarını amaçlıyorduk. Polisin bizi neden aldığını anlamadık” diye yanıt verdi. Freitag ise ifadesinde Türkiye’de dil öğrenmek amacıyla bulunduğunu söyledi.

  Sınırdışı edilecekler

  ‘Savcılığa çıkmadılar’

  İki kadının avukatlarından Arzu Aydoğan şöyle dedi:

  “Arkadaşlara sadece 2911 sayılı Kanun’a muhalefetten soru soruldu. Gözaltına alınma gerekçeleri Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet. İddia edildiği gibi ajanlık yaptıklarıyla ilgili bir soru sorulmadı. Karakoldaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldılar. Yani savcılığa sevk dahi yapılmadı.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı