Gündem Haberleri

  Sınırda temizlenen mayınlar fırında imha ediliyor

  A.A
  07.10.2008 - 10:36 | Son Güncelleme:

  Mardin'in Nusaybin ilçesinde sınırdan temizlenen mayınlar fırında imha ediliyor.

  Nusaybin ilçesi yakınlarında, Türkiye-Suriye sınırında açılacak yeni sınır kapısının yapımı öncesinde, 200 dönümlük alanda özel bir firma tarafından “mayın faresi” olarak adlandırılan tarama cihazıyla yürütülen çalışmalarda çıkarılan mayınların imhası sürüyor.

  Tauber Firması Ekip Şefi Detlef Jungfermann, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye-Suriye sınırındaki Mohris Tepesi ile 2. Hudut Taburu'na bağlı Demirtepe Karakolu arasında bulunan 200 dekarlık alanda 2 ay önce 26 gün süresince yürüttükleri çalışmada 310 antipersonel, 35 antitank mayını ile 1 el bombası çıkardıklarını söyledi.

  Mayınların yer altında uzun süre kalmasından dolayı imha edilmesinde büyük sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Jungfermann, şunları anlattı:

  “İlk etapta çıkardığımız bazı mayınları imha ederken sorun yaşamamızdan dolayı firmamız tarafından mayın imhası için güvenli ve profesyonel bir yöntem olan mayın imha fırını getirdik. Çıkardığımız mayınları bu fırında imha etmeye başladık. Mayınları imha etmeden önce bir cihaz yardımı ile ikiye ayırıyoruz. Daha sonra mayını sıcaklığı 500 dereceye kadar çıkan fırına atarak, imha ediyoruz. Bu yöntem mayının imha edilmesinin en güvenli yoludur. Mayın imha fırınında herhangi bir arıza çıkmadığı takdirde hafta sonuna kadar mayınların tümünü imha edeceğiz. Profesyonel yöntemlerle çalışan bir firmayız. Mayın temizlerken korkmuyoruz. Almanya'da yıllarca 1. ve 2. Dünya Savaşlarından kalan mayın ve bombaları temizledik.”

  Mayınlı arazideki temizleme çalışmalarının bitmesinin ardından yeni sınır kapısının yapımı için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından inşaat çalışmalarına başlanacak.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı