Gündem Haberleri

  Sınırda radyasyon paniği

   Alper TURGUT/DHA
  09.05.2017 - 23:02 | Son Güncelleme:

  Ardahan’ın Posof ilçesindeki Gürcistan’a açılan Türkgözü Sınır Kapısı yakınında devam eden Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) hattındaki kaynak çalışmalarında radyasyon salınımı olduğu ihbarı üzerine yetkilier harekete geçti.

  Ankara'dan gelen Türkiye Atom Eneriji Kurumu (TAEK) heyeti bölgede inceleme yaptı. Olay 4 Mayıs Perşembe günü Türkgözü Sınır Kapısı'nda meydana geldi. Kaynak çalışmalarının yapıldığı sırada Gürcistan Gümrük Kapısı'ndaki cihazlar radyasyonu algılayarak uyarı verdi. Tiflis'ten gelen ekip, bölgede araştırma yaparak sınırı yaklaşık 2.5 saat geçişlere kapattı. Salınımın Türkiye tarafından kaynaklandığının tespit edilmesi üzerine Türkiye uyarıldı.
  Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar, “Heyetin yaptığı ölçüm ve incelemeler sonucunda insan sağlığını tehdit edici ve sıkıntıya sokacak herhangi bir şeyin olmadığı belirlendi. Sağlıkla ilgili sıkıntının olmayışı sevindirici” dedi.

  Ardahan İl AFAD Müdürlüğü yetkilileri ise “Boruların röntgeninin çeken bir de cihaz var. Bu cihaz ışın göndererek kaynakların röntgenini çekiyor. Muhtemelen fazla kullandılar, makineden kaynaklı bir arıza ya da kullanıcı hatasından bir sıkıntı olmuş. Değerler biraz fazla olunca sınırdaki cihazlarında hassas olması nedeniyle alarm vermiş. Gürcüler ‘radyoaktif bir sadırı mı var’ diyerek kısa bir süreliğine önlem almışlar. Biz de emin olmak için TAEK’ten uzman istedik. Ciddi anlamda bir sızıntı yok” diye konuştu. 

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı