GeriGündem Sınırda bayramlaşma başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınırda bayramlaşma başladı

Suriye'deki yakınlarıyla bayramlaşmak isteyen vatandaşlar, Şanlıurfa'nın Akçakale Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçmeye başladı.

Akçakale Gümrük Kapısı'nda sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan vatandaşlar, belgelerini ve beraberlerinde getirdikleri eşyayı kontrol ettirdikten sonra oluşturulan toplanma merkezinde, Suriyeli yakınlarıyla buluştular.

AKRABALARINA TAVUK GÖNDERMEK İSTEYİNCE.

Suriye'ye geçen bazı vatandaşlar, akrabalarına battaniye ve halı gibi hediyeler götürdü. Bir vatandaşın Suriye'deki akrabalarına tavuk göndermeye çalışması dikkat çekti. Güvenlik güçleri, Suriye'ye geçecek yakınlarıyla tavukları göndermek isteyen Ali K'ya müdahale etti. Kolide yapılan aramada 3 tavuk ele geçirildi.
Bunun üzerine bölgeye çağrılan ilçe tarım müdürlüğü ekiplerinin, incelemesinde tavuklarda herhangi bir hastalığa rastlanmadı. Ancak polis ekipleri, tavukların Suriye'ye götürülmesine izin vermedi.

935 KİŞİ SURİYE'YE GEÇTİ

Şanlıurfa Valiliği ile Suriye'nin Rakka Valiliği arasında 6 Nisan 2005'te yapılan protokolle her iki ilin sınır bölgelerinde ikamet eden akrabaların, idari mektupla sınırı geçerek birbirlerinin evlerinde bayramlaşmasına karar verilmişti.
Protokol uyarınca 84 yıl aradan sonra ilk kez geçen Ramazan Bayramı'nda 376 Suriye vatandaşı Türkiye'ye giriş yaparak, Şanlıurfa'daki akrabalarıyla bayramlaşmıştı.
Akçakale Kaymakamlığı ve Suriye'nin Telabyad Mıntıka Müdürlüğü'nce yapılan görüşmelerde, Kurban Bayramı'nda da 1000 Türk vatandaşının Suriye'ye geçerek akrabalarıyla 48 saatliğine bayramlaşması kararlaştırıldı.
Bu kapsamda Telabyad Mıntıka Müdürlüğü'ne gönderilen 1000 kişilik listeden, 935 kişinin Suriye'ye geçişine izin verildi. Bu kişiler bugün ve yarın Suriye'ye geçecek ve akrabalarında 2 gün kaldıktan sonra Türkiye'ye dönecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle