GeriGündem Sınıra zeplin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  79
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınıra zeplin

Sınıra zeplin
refid:21768215 ilişkili resim dosyası

Türkiye, son dönemde PKK’lı teröristlerin yoğun şekilde giriş yaptığı Irak sınırının teknolojik gözetlenmesini güçlendirmek için zeplin satın alacak. İsrail ve ABD tarafından üretilen zepline, Aselsan tarafından radar ve optik sistemlerle takviye yapılacak, böylece Türkiye’nin kullanımına daha uygun hale getirilecek. Zeplinin Türkiye’ye maliyeti 60 milyon doları bulacak.

TÜRKİYE, artan terör saldırılarına karşı sınır güvenliğini artırabilmek için yeni arayışlara girdi. Üzerinde durulan önlem, PKK’lıların son dönemde yoğun şekilde giriş yaptıkları Türkiye-Irak sınırının teknolojik gözetlenmesini güçlendirmek. TSK, ABD’nin gerek Meksika sınırından yasadışı geçişleri ve uyuşturucu trafiğini gözetlemek, gerekse Afganistan’da terör faaliyetlerini izleyebilmek için kullandığı zeplinli keşif-gözetleme araçları üzerinde duruyor.

Bu tip araçların üretiminde 2 ülke öne çıkıyor; İsrail ve ABD. TSK, ABD’nin kullandığı zeplinler için 2007’de ilk girişimi yaptı ancak mali durum ve diğer savunma öncelikleri dikkate alınarak hayata geçirilemedi. Genelkurmay Başkanlığı’nın isteği üzerine Savunma Sanayi Müsteşarlığı, havadan keşif ve gözetleme balonu üreten firmalar konusunda ön çalışma yaptı, Lockheed Martin firması öne çıktı. Irak sınırının keşif ve gözetlenmesi konusunda Amerikan Lockheed Martin firmasının ürettiği kısaca TARS adı verilen sistem beğenildi. Zeplinlerin maliyeti yaklaşık 60 milyon dolar. Aselsan tarafından üretilecek radar ve optik

/images/100/0x0/55eaa7a5f018fbb8f88e3562
sistemlerle takviye yapılacak, böylece Türkiye’nin kullanımına daha uygun hale getirilecek. Helyum gazı ile şişen zeplinlerin üzerinde elektro optik ve kızılötesi kameralar, lazer aydınlatma sistemleri, gözetleme radarı ile elde edilen verilerle görüntüyü harekat merkezine aktaracak fiber optik kablo donanımları bulunuyor. Yere çelik halatlarla bağlanıyor. Çok yüksek irtifada bulunduklarından PKK terör örgütünün elindeki hafif silahlarla zeplinleri vurma olasılığı düşük görünüyor. Zeplinler, 100 km şiddetindeki rüzgâra karşı dayanacak şekilde oluşturulmuşlar ve aküyle çalışıyorlar.

ANKA’YA SİLAH

Irak sınırının gözetlenmesi için ilk insansız hava araçları İsrail’den alındı. Heron adlı araçlardan randıman sağlanamadı. Bunun üzerine Türkiye ANKA adı verilen Türk yapımı aracın üretimine 2004’te başladı. 2010’da ilk ANKA hangardan çıkarıldı. Biri ile test uçuşu birkaç ay önce yapıldı ancak teknik sorun nedeniyle kontrolden çıktı. Üzerine silah da yüklenebilecek ikinci nesil ANKA’lar için düğmeye basıldı. Havada 24 saat kalabilen, 30 bin feette uçabilen, 1.5 ton ağırlığı olan ANKA’ların silahlandırılması için önce, güçlü pervane motorunun takılması planlanıyor. ANKA’lara monte edilecek silaha, “cirit füzesi” deniyor.

 


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle