Gündem Haberleri

  Sınıra yeni füze rampaları

  Hasan KIRMIZITAŞ- Reşit ÇELEBİOĞLU/ KİLİS, (DHA) -
  21.09.2013 - 14:59 | Son Güncelleme:

  SURİYE’nin Halep kentine bağlı Azez ilçesinde muhalif gruplar arasında çatışmalar nedeniyle tedirginliğin yaşandığı Kilis’te, güvenlik önlemleri artırıldı. Suriye’yi gören hakim tepelere füze rampaları, zırhlı araçlar ve uçaksavar bataryaları konuşlandırıldı.

  Kilis’in karşısında bulunan muhaliflerin kontrolündeki Suriye’nin Azez İlçesi’nde, geçen çarşamba günü çatışmalar başladı. Özgür Suriye Ordusu üyeleri ile El Kaide’ye yakınlığı ile bilinen gruplar arasında çıkan şiddetli çatışmalar nedeniyle muhalifler, Esselame Sınır Kapısı’nı geçişlere kapattı. Yaşanan bu gelişmenin ardından Türk yetkililer de tedbir amaçlı olarak Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan araç ve insan geçişini durdurdu.

  ATEŞKES SAĞLANDI

  Çarşamba ve perşembe günü süren çatışmalar Kilis’te tedirginliğe yol açtı. Azez’de yaşanan çatışmaların Kilis’te tedirginliği artırması nedeniyle sınır hattında güvenlik güçleri tarafından zırhlı araçlar ile önlemler artırıldı. Suriye’nin Türkiye’ye açılan kapısı olan Esselame Sınır Kapısı’nın kontrolünü ele geçirmek için çatıştığı ileri sürülen muhalif gruplar, dün sabah saatlerinde ateşkes sağladı. Ateşkes kapsamında sınır kapısının, birbiriyle çatışan muhalif grupların birlikte kontrol etmesi noktasında anlaştıkları ileri sürüldü. Ateşkesin sağlanmasının ardından çatışmalar sona ererken, muhalifler Esselame Sınır Kapısı’nı ise geçişlere açmadı.

  TANKLARIN NAMLULARI SURİYE'YE ÇEVRİLİ

  Yaşananların ardından Kilis’te, teyakkuz durumuna geçen güvenlik güçleri ise sınır hattındaki önlemlerini artırdı. Zırhlı araçlar ile sürekli sınır hattında devriye görevi yapılan Kilis’te, güvenlik güçleri tarafından Suriye’yi gören hakim tepelere füze rampaları, zırhlı araçlar ve uçak savar bataryaları konuşlandırıldı. Sınırda bulunan karakollarda da önlemlerin artırıldığı Kilis’te, 24 saat kameralar ile izlenen sınır hattına konuşlandırılan tankların namlularının da Suriye’ye çevrili olduğu bildirildi.

  5 KİLOMETRE TIR KUYRUĞU

  Sınır kapısının kapatılmasının, Suriye’ye gönderilen yardımları taşıyan TIR ile çimento taşıyan araçlar da Öncüpınar Sınır Kapısı’nda beklemeye başladı. Sınır kapısının kapanmasıyla ticari ve yardım amaçlı malzemelerin yüklü olduğu TIR’lar, Öncüpınar Sınır Kapısı önünde 5 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Kuyrukta bekleyen sürücüler, sınır kapısının bir an önce geçişlere açılmasını beklediklerini ifade etti.

  VALİLİK: İNSANİ YARDIMLAR SURİYE’YE ULAŞTIRILIYOR

  Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Suriye tarafındaki Esselame Sınır Kapısı’nın kapatılması ve çatışmalar nedeniyle Öncüpınar Sınır Kapısı’nda hizmet verilemediğini söyledi. Resmen açık durumda bulunan Öncüpınar Sınır Kapısı’ndaki tüm personellerin görevlerinin başında olduğunu anlatan Vali Tapsız, "Suriye tarafının kendi kapısını kapatmasından dolayı bizim tarafımızdan da şu anda yolcu ve araç geçişi yapılamıyor. Resmen açık bulunan Öncüpınar Sınır Kapısı’nda herhangi bir kısıtlama bulunmamasına rağmen, karşı tarafın söz konusu tutumu nedeniyle, insani yardımlar ve tedavi maksadıyla ülkemize gelen kişiler dışında, yolcu ve ticari araç giriş çıkışı fiilen yapılamamaktadır. Bu süreç zarfında tedavi amacıyla ülkemize gelen kişiler ile insani yardım malzemelerinin sevkiyatı ise aksatılmadan devam etmektedir" dedi. Vali Tapsız, Suriye tarafındaki Esselame Sınır Kapısı’nın açılmasıyla birlikte Öncüpınar Sınır Kapısı’nın normal işlevine devam edeceğini de kaydetti.


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı