Gündem Haberleri

  Sınıra sevkıyat

  Ferhat DERVİŞOĞLU / DHA
  06.09.2013 - 01:01 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin Suriye sınırındaki önlemler sürekli olarak artırılıyor.

  Önceki gün Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndan çıkan askeri araçlar sınıra gönderilirken, karakollarda konuşlandırılan Stinger füzeleri de, olası savaş ihtimali üzerine yönü Suriye’ye çevrili olarak bekliyor. Suriye’deki içsavaşın ardından Ağustos 2012’de, Hatay’ın Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerindeki sınır karakollarına konuşlandırılan ‘Atılgan’ ve ‘Zıpkın’ adlı Türk yapımı zırhlı araçlar, olası bir savaşa karşı ateşlemeye hazır bekletiliyor. Askeri birlik ve tesislerin korunması için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından geliştirilen ‘Zıpkın’ ile hava saldırılarına karşı donatılan ‘Atılgan’ zırhlıları, hareket halindeyken üzerinde taşıdığı füzeleri ateşleyebiliyor. Sistem, radar ve gözle görülebilir hedeflere karşı da, kamera donanımı sayesinde hedefe kilitlenerek çalışıyor. Sistem, gece ve gündüz hedefi tam isabetle vurma yeteneğine sahip. Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı tarafından Kilis’e gönderilen ve daha sonra 2. Hudut Komutanlığı’na bağlı karakol çevresine indirilen tank, füze rampası, uçaksavar bataryaları Suriye sınırının sıfır noktasındaki hâkim noktalara konuşlandırıldı. Güvenlik güçlerinin sınırda güvenlik önlemini artırdığı tank, füze rampası ve uçaksavar bataryalarının yönü ise Suriye’ye çevrildi.

  KOMUTANLAR SINIRDA

  Hatay’ın Yayladağı ilçesi 3. Hudut Tabur Komutanlığı’na önceki akşam saatlerinde giriş yapan içerisinde bir ambulansın da yer aldığı 20 araçlık konvoydan bir kısmı dün sabah saatlerinde komutanlıktan çıktı. Askeri araçlar Suriye sınırında bulunan sınır birliklerine gönderildi. Bu arada merkezi Malatya’da bulunan 2. Ordu’nun Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Şırnak’a yeni atanan Vali Hasan İpek’i Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Hasan Barutçu ile birlikte makamında ziyaret etti. Valilikteki görüşmeden sonra Orgeneral Galip Mendi ve beraberindeki komutanlar 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na geçtiler.

  İNCİRLİK HAREKETLİ

  Adana merkez Sarıçam ilçesi İncirlik bölgesindeki 10. Tanker Üs Komutanlığı’nda sabah saatlerinden itibaren askeri hareketlilik yaşandı. Üsten Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 1 tanker uçak havalanırken, 2 Türk F-16 tipi savaş uçağı ve biri ABD’ye ait 2 özel jetin alana iniş yaptığı görüldü. 10. Tanker Üs Komutanlığı’nda, Türkiye’nin NATO’dan talepte bulunması üzerine ocak ayında Hollanda’dan getirilen Patriot hava savunma sistemleri kurulmuştu.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı