Gündem Haberleri

  Sınır açıldı, Afganlar evlerine dönüyor

  Hürriyet Haber
  15.11.2001 - 17:47 | Son Güncelleme:

  Pakistan ile Afganistan arasındaki Torkham sınır kapısı, bugün öğleden sonra açıldı.

  Hayber Geçidi`nin batı ucunda yer alan Torkham sınır kapısının açılmasından birkaç saat sonra Afganların minibüslerle, Pakistan`dan Afganistan`a akın etmeye başladığı kaydedildi.

  Torkham sınır kapısı yetkilisi Halit Han, "Taliban ya da Kuzey İttifakı ile zorluk yaşamadıklarını" belirterek, "Afganistan`a gitmek isteyenler için sınır kapısı açıldı" dedi.
  Pakistan, ABD`de 11 Eylül`deki terörist saldırılardan sonra Afganlara sınırlarını kapamıştı. 
     
  KIZILHAÇ, AFGANİSTAN`DAKİ ÇALIŞMALARINI ARTIRIYOR

  Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Afganistan`daki güvenlik koşullarının halen, gerekli insani yardımın ulaştırılmasına uygun olmadığını, buna rağmen 16 Eylül`de geri çekilen uluslararası personelin 5`inin Afganistan`da çalışmalara başladığını açıkladı.

  Merkezi İsviçre`nin Cenevre kentinde bulunan ICRC`nin Asya ve Amerika Bölge sorumlusu Jean Michel Monod, bir basın toplantısı düzenleyerek, Kılızhaç`ın Afganistan`daki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

  Celalabad, Kandahar ve Kabil`deki toplam 25 hastane ve 10 klinikle bağlantı kurduklarını, buralara gerekli tıbbi malzemenin ulaşmasını için çalıştıklarını söyleyen sözcü, ülkedeki güvenlik koşullarının iyi olmadığına dikkat çekerek, çatışmaların hala sürdüğünü, Mezar-ı Şerif`te ve Kabil`deki bürolarının işgal edilip yağmalanması gibi olayların, çalışmaları olumsuz etkilediğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı