Gündem Haberleri

  Sınıfları sera

  Hürriyet Haber
  16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde bazı derslerinin sınavları bile seralarda yapılıyor.

  ONLARIN sınıfları hepimimizin bildiği veya yıllarını geçirdiği dört duvar arasında tahtadan, sıradan ve duvarda asılı olan Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nden ibaret değil. Onlar derste öğrendiği bilgileri seralarda veya tarlalarda uygulayarak, kimi zaman domates, kimi zaman patlıcan yetiştiriyorlar, kimi zaman ise ağaçlara aşı yapıyorlar.

  UYGULAMALI DERS

  Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin seralarında, ders çalışan, ödev hazırlayan, ders gören gençler bulmak mümkün. Hatta bazı derslerin sınavları bile seralarda yapılıyor. Öğrenciler, dersler, toprak çapalıyor, zararları otları ve taşları ayıtlıyor, bitki fideliyor, yani tarım ile ilgili her şeyi uygulayarak öğreniyorlar.Seralarda ve tarlalarda birçok ürün yetişiyor. Bu mekanlarda dersin dışında araştırmalarda yapılıyor. Araştırmalarda iklim koşullarına uygun, verimi bol olan, dayanıklı bitkiler yetiştirilmeye çalışılıyor. Fakültede 10 dönemlek kapalı alan var. Bunun dışında tarlalar ve narenciye ve asma bahçeleri de mevcut.

  850 ÖĞRENCİSİ VAR

  Ziraat Fakültesi'nin 4 bölümünde 850 öğretim görüyor. Fakültede eğitim yapılan bölümler Bitkisel Üretim, Gıda Mühendisliği, Hayvansal Üretim ve Tarım Teknolojsi Programı. Peyzaj Mimarlığı Programı için ise altyapı çalışmaları yapılıyor. Fakülte Dekanı Aziz Özmerzi, alt yapı hazırlandığında bu bölümde faliyete geçirileceğini söylüyor.

  TARLA ÜRÜNLERİ

  Aksu'da bulunan 1300 dekarlık Araştırma Uygulama Arazisi'nin 400 dekarlık bölümünde ise buğday, mısır gibi tarla ürünleri yetiştiriliyor. Gelecek yıllarda ise arazinin kalan bölümünde bölge ekolojisine uygun ürün deneme çalışmalarının yapılması planlanıyor. Amaç, yeni ürünler ile bölge ekonomisine katkı sağlamak.

  Seralarda üretilen domates, salatalık, patlıcan, kavun gibi ürünler ile bahçelerden elde edilen portakal, mandalina, kivi gibi meyveler ise fakültenin girişinde düşük fiyatlarla satışa sunuluyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı