Gündem Haberleri

  Singapur'un Turkish Lady'si

  Hürriyet Haber
  23.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adı Gladys Chee. Aslında Çin asıllı ama Singapur'da yaşıyor. Singapurlular onu 'Turkish Lady' olarak tanıyor. Tam bir Türk fanatiği olan Gladys Chee, kıyafetlerini Beymen ya da Vakko'dan satın alıyor. İtalyan mallarını ise protesto ediyor. Yemek yediği gece kulübünün orkestrasına da Türk ezgileri çaldırıyor.

  Gladys Chee Türkiye'ye ilk kez 1987 yılında gelmiş. Kocasının tavsiyesiyle geldiği Türkiye'de başına gelen ve açıklamak istemediği kötü bir olaydan, onu bir Türk ailesi kurtarmış. Azsur Ailesi'nin ona statüsü veya kişiliğini bir kenara bırakarak insanlık adına yardım etmeleri Chee'yi çok etkilemiş. Chee, daha sonra bu aileyi Singapur'a davet etmiş. Karşılıklı olarak tatillerini birlikte geçirmeye başlamışlar. Chee'nin her ziyaretinde Türkiye ve Türkler'e karşı sevgisi bir kat daha artmış. Kendi kendine ‘‘Daha fazla ne yapabilirim?’’ diye soran Chee, 1992 yılında Singapur-Türkiye Dostluk Derneği'ni kurarak başkanı olmuş. Chee, halen Singapur'da 60 kadar üyesi bulunan ve her yıl çeşitli aktiviteler düzenleyen derneğin temel amacının, iki ülke ve halklar arasındaki ilişkileri geliştirmek olduğunu söylüyor.

  TÜRKİYE'YE GEZİLER

  Singapur'un Turkish Lady'si Türkiye'nin tanıtımına da çok önem veriyor. Her yıl en azından 3-4 kez geldiği Türkiye'ye yanında arkadaşlarını da getiriyor. Bağdat'a bombaların yağdığı 1991 yılındaki Körfez Savaşı sırasında 43 arkadaşıyla Türkiye'ye tur düzenleyen Chee, bu geziyi şöyle anlatıyor: ‘‘Herkes Türkiye'nin savaşın yapıldığı bölge içinde olduğunu zannediyordu. Arkadaşlarımla yaptığım gezi sayesinde insanlar Türkiye'nin Ortadoğu'da olmadığını ve Türkiye'nin modern bir ülke olduğunu gördü.’’

  Gladys Chee, en önemli gezisinin 1993 yılında turizm acentalarının çok düşük fiyatlarla ülkeyi görmelerini sağlamayı amaçlayan, Fem Trip adı verilen 400 kişilik gezi olduğunu söylüyor. Chee, 4 bölüm halinde 3 ay süren gezinin sonunda Singapur ve çevre bölgeden Türkiye'ye önemli ölçüde turizm hareketi başladığını anlatıyor.

  Bayan Chee, dernek, Türk Hava Yolları ve Turizm Bakanlığı'yla ortak düzenlediği en büyük projelerden birinin, 1997 yılındaki dizi film çekimi olduğunu belirtiyor. Singapur televizyonunda 52 milyon kişinin izlediği sevilen bir dizinin 7 bölümünün Türkiye'de çekilmesi için anlaşma yapılmış. Çekim ekibinin Türkiye'yi çok sevmesi üzerine dizinin 30 bölümü burada çekilmiş. Bölümlerin yayınlandığı günlerde Singapurlular ‘‘merhaba’’, ‘‘günaydın’’, ‘‘döner’’, ‘‘kebap’’ gibi kelimeleri öğrenmişler.

  YENİ DİZİ PROJESİ

  Televizyonun etkisinin çok önemli olduğunu gören Chee şu an yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Singapur'un en ünlü komedyenlerinden Moses Lim ile Türkye'de bir dizi çekilmesi planlanıyor. 13 bölüm olarak planlanan dizi İngilizce ve Çince olarak seslendirilecek. Moses Lim her bölümde Türkiye'nin bir bölgesini gezecek ve görülecek yerleri, yöresel yemekleri tanıtacak. Turistik yerlerin yanı sıra Türkiye'deki iş ve yatırım olanakları da anlatılacak. Ancak, bu dizinin çekilebilmesi için yaklaşık 120 bin dolara ihtiyaç var. Ayrıca çekim ekibinin gidiş-geliş ve kalış masraflarının karşılanması gerekiyor.

  THY ekibin yolculuk giderlerini karşılayacağını bildirirken, Chee de Türk şirketleri ve halkından bu dizinin çekilebilmesi için destek istiyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı