Gündem Haberleri

  Sinemanın mutfağını öğrenmek isteyenlere

  Hürriyet Haber
  16.08.2006 - 16:28 | Son Güncelleme:

  Sinemaya merakınız sadece seyirci olmanın ötesinde ise biraz da bu işin mutfağını öğrenmek istiyorsanız Plato Film Okulu sizi bekliyor. Sinema seven, ucundan tutmak isteyen, biraz rahatlamak, biraz da eğlenmek isteyenler için alternatif çalışmalar ve etkinlikler tertiplemeyi amaçlayan çalışmalar 2 Eylül’de başlıyor.

  Ayla Algan ile Oyunculuk Atölyesi, Sinan Çetin ile Yönetmenlik Atölyesi, Mustafa Ziya Ülkenciler ile Sanat Yönetmenliği Atölyesi, Işıl Özgentürk ile Senaryo Atölyesi, Özkan Yılmaz ile Kamera Teknikleri Atölyesi ve  Burak Yedek ile Çocuklar İçin Sinema Atölyesi okulun başlangıç noktası.

  Çalışmalar, Kısa Devre Kısa Film Yarışması ve Platonik Senaryo Yarışması ile tamamlıyor. 10 Aylık Temel Sinema Eğitimi için bayrak törenini ise 2 Ekim 2006.
   

  TEMEL SİNEMA EĞİTİMİ
  Sinema ve televizyon dünyasına nitelikli yeni insanlar kazandırmanın ve onlara iş imkanları yaratmanın yanı sıra, görsel bir ürünü ortaya çıkaran temel unsurlar hakkında sağlam bilgilere sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor.

  Sektörün yapımdan yönetime, kameradan kurguya, oyunculuktan müzisyenliğe kadar tüm tanınmış isimlerinin eğitimci olarak ders vereceği 10 ay boyunca, öğrenciler Plato Film'in sinema, dizi veya reklam çekimlerini ziyaret etme ve bu projelerde çalışma şansı bularak, sinemayı sadece sınıfta değil, okulun kurucusu olan usta yönetmen Sinan Çetin'le birlikte setleri ziyaret ederek öğrenecek.

  KISA DEVRE KISA FİLM YARIŞMASI
  Bu yıl ilki düzenlenecek Kısa Devre Film Yarışması 2-9 Ekim 2006 tarihleri  arasında gerçekleşiyor. Yarışmaya son başvuru Tarihi: 22 Eylül 2006

  PLATONİK SENARYO YARIŞMASI
  Senaryo yazımını yaygınlaştırmak, senaryoyu proje aşamasından uygulama aşamasına getirmek ve sinema ve televizyon sektörünün “Kaliteli Senaryo” arayışına cevap vermek amacıyla  Plato Film Okulu’ nun bu yıl ilk kez düzenleyeceği Platonik Senaryo Yarışması 15 AĞUSTOS-15 EYLÜL 2006 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Bu yılın teması Aşk ve Romantik-Komedi olarak belirlenen Platonik Senaryo Yarışması için son başvuru tarihi 15 Eylül 2006. Son başvuru tarihi: 15 Eylül 2006

  ATÖLYE ÇALIŞMALARI

  AYLA ALGAN OYUNCULUK ATÖLYESİ
  Usta oyuncu Ayla Algan, hem sahne ve beyazperde tecrübesini, hem de güçlü bir eğitimci olarak birikimini, Plato Film Okulu çatısı altında yeni oyuncu adaylarıyla paylaşıyor.
   
  2 Eylül'de başlayan Oyunculuk Atölyesi, Sevi Algan ve Alper Yakıcı'nın da eğitmen olarak katıldığı toplam 72 saatlik bir ders programıyla, öncelikli olarak sinema-televizyon oyunculuğuna yönelik bir eğitim vermeyi amaçlıyor.


  SENARYO ATÖLYESİ
  Işıl Özgentürk gözetiminde düzenlenen atölye çalışmasında hem teorik hem pratik dersler yer alıyor.

  KAMERA TEKNİKLERİ ATÖLYESİ
  Bu dersin amacı kameranın temel prensiplerinin teorik olarak verilmesinin yanı sıra, öğrencilerin kamera ekipmanlarıyla pratik uygulamalar yapmalarını sağlamak.Video ve film kameralarının çalışma prensipleri, objektifler, kamera hareketleri, kamera sehpaları, aydınlatma ile ilgili temel bilgilere ek olarak sinematografi, estetik, kompozisyon ve görüntü anlamlandırma bu ders kapsamında işlenecek konular.

  ÇOCUKLAR İÇİN SİNEMA ATÖLYESİ
  Çocuklara sinemayı uygulamalı yöntemlerle sevdirmek, görsel ve işitsel duyu kabiliyetlerini geliştirmek, analitik düşünmeye sevk etmek, ekip olarak çalışma koşullarını sağlayıp, ekip ruhunu oluşturmak, paylaşma ve sosyal iletişim yetilerini geliştirmek ve geleceğin sinemacılarını bugünde yaratmak düşüncesiyle çocuklar için sinema atölyeleri başlatıyoruz.

  Plato Film Okulu
  Pürtelaş Mahallesi
  Meclis-i Mebusan Yokuşu, No: 51
  Fındıklı - Cihangir / İstanbul
  Tel: : (0212) 292 63 84
  Faks: : (0212) 292 63 84

  info@platofilmokulu.com
  info@platosinemaokulu.com

  www.platosinemaokulu.com

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı