GeriGündem Sinema Yasası'nda 1 Temmuz rahatsızlığı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sinema Yasası'nda 1 Temmuz rahatsızlığı

Sinema Yasası'nda 1 Temmuz rahatsızlığı

Aralarında Yılmaz Erdoğan, Ata Demirer, Şahan Gökbakar, Oktay Kaynarca, Timur Savcı’nın da olduğu sinema sektörü temsilcileri ve oyuncular, önceki gün Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la bir araya geldi.

Edinilen bilgiye göre dün Resmi Gazete’de yayımlanan sinema yasası için teşekkürlerini sunmak için bir araya gelen sektör temsilcileri, Sinema Yasası’nın 1 Temmuz’da uygulanmaya başlayacağı ve özellikle temmuz ayına kadar vizyona girecek filmlerin büyük sıkıntı yaşayacağını da dile getirdiler. Bu filmlere örnek olarak da Mahsun Kırmızıgül’ün ‘Mucize Aşk 2’ ve Şahan Gökbakar’ın ‘Recep İvedik 6’ filmleri gösterildi.

Sinema sektörü temsilcileri ve oyuncular, bir prezervatif firması ve peynir firmasının yaptığı bilet kampanyasının fotoğraflarını da Bakan Ersoy’a gösterdi ve bu uygulamanın 1 Temmuz’a kadar devam etmesi durumunda büyük rahatsızlık duyulacağını söyledi.

SADECE PATLAMIŞ MISIR DEĞİL

Sektör temsilcileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da konuyu açtılar ve “Sadece patlamış mısırda değil market ürünlerinde, peynirden çaya kadar birçok üründe promosyon uygulanarak bedava bilet veriliyor. Doğum kontrole kadar düştük” esprisi yaptılar. Erdoğan da sinema yasasıyla sorunların çözüleceğini belirterek, “Bu birlik ve beraberliğinizi koruyun” dedi.

BU SUİSTİMAL SONA ERECEK

Hürriyet’e konuşan Timur Savcı, “Bu yasa sürecinde sevindirici 3 önemli konunun altını çizmek isterim.

1- Türk sinemasının en önemli sorununun Cumhurbaşkanı’mızın iradesi ile bu kadar kısa sürede çözülebilmesi.
2- Aslında rakip olan sinema sektörümüzün, ilk defa bu yasa ile meslektaş olarak masaya birlikte oturmaları ve tam katılımlı konsensüs sağlanması.
3- İlk defa bir Kültür Bakanı’nın sektör ile bu kadar açık, hızlı, güvenilir şeffaf iletişim kurarak kalıcı çözümlere odaklanması.

Bazı sinema gruplarının özellikle bu dönemde iyice arttırdıkları bu suistimal 2 Temmuz tarihinde yasanın yürürlüğe girmesi ile sona erecek.
Buradaki en büyük sıkıntı bazı sinema gruplarının toplu bilet kampanyası adı altında markalara sattıkları biletleri sponsorluk bedeli olarak değerlendirdikleri ve yapımcının gelirini şeffaf olarak beyan etmemeleri. Buradaki tek sıkıntı şeffaflık değil, devletin de rüsum geliri kaybı. Bu yasa tüm bu çarpıklıkları ve adaletsizlikleri çözecek.
Rahatlıkla Türk sinemasının geleceği kurtuldu diyebilirim.”

‘TEMMUZA KADAR NE ÇALARSAM’

CUMHURBAŞKANLIĞI’ndaki kabule Amerika’da olduğu gerekçesiyle katılmadığı öğrenilen sanatçı Cem Yılmaz, Twitter hesabından “Evet kanun çıktı ama temmuza kadar ne çalarsam” paylaşımıyla tepki gösterdi.

Erdoğan sinema sektörü temsilcilerini kabul etti
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle