Gündem Haberleri

  Sinema filmlerine psikolog denetimi

  Hürriyet Haber
  09.04.2004 - 11:29 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de gösterime girecek yerli ve yabancı filmler, ''psikolog'' ve ''sosyolog'' gözetiminden de geçerek izleyiciyle buluşacak. Daha önce 7 üyeden oluşan kurulun üye sayısı 9'a çıkarılırken, kurulda bir psikolog ve bir sosyologun da yer almasına karar verildi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nün önerisiyle, sinema filmlerini denetleyen Sinema, Video ve Müzik Eserleri Denetleme Kurulu'nun üye yapısını değiştirdi.

  Korsan yayınla mücadele kapsamında yapılan yasal değişiklik çerçevesinde, bu kurulun oluşumu ve karar alma şekli de değişti. Buna göre, Sinema, Video ve müzik Eserleri Denetleme Kurulu, 9 üyeden oluşacak ve 5 üyenin aynı yönde oyuyla karar alınacak.
     
  PSİKOLOG GÖZÜYLE...

     
  Daha önce 7 üyeden oluşan kurulun üye sayısı 9'a çıkarılırken, kurulda bir psikolog ve bir sosyologun da yer almasına karar verildi.

  Buna göre, psikolog ve sosyologlar da kurulda yer alarak bütün yerli ve yabancı sinema filmlerinin gösterime girmesinde, küçüklerin hangi filmleri izleyip hangilerini izleyemeyeceği, sosyal açıdan herhangi bir sakınca taşıyıp taşımadığı gibi konularda söz sahibi olacak.

  Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, bu üyelerin eskiden kurulda bulunmadığını hatırlattı. Çelik, ''Bu üyeler eskiden yoktu. Oysa ki, böyle bir kurulda asıl yer alması gereken psikolog ve sosyologlardı'' dedi.

  Bu düzenlemeyle filmlerin değerlendirmesinin asıl bu konuda uzman kişilerin kararına da bırakıldığını ifade eden Çelik, kuruldaki üye sayısının da artırılarak 9'a çıkarıldığını söyledi.
   
  Bu düzenlemenin yararlı olacağına inandıklarını vurgulayan Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, özellikle küçük izleyicinin hangi filmleri izleyip hangilerini izleyemeyeceği konusunda sosyolog ve psikologların görüşlerinin büyük önem taşıdığınısöyledi.

  Sinema, Video ve Müzik Eserleri Denetleme Kurulu'nun üye yapısı, kurulun ''Hemşo'', ''Büyük Adam, Küçük Aşk'' gibi filmlerle ilgili alınan kararlarıyla ilgili olarak gündeme gelmişti.   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı