Gündem Haberleri

  Sinema filmi sahneye taşındı

  Hürriyet Haber
  05.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sinema yönetmeni Yavuz Özkan, ‘‘Büyük Yalnızlık’’ adlı filmini tiyatroya uyarladı. ‘‘Herkesin Bildiği Sırlar’’ adıyla sahnelenecek oyun, bir kadın ile erkeğin evlilik ilişkisini sorguluyor.

  Şimdiye kadar ‘‘Yengeç Sepeti’’, ‘‘Büyük Yalnızlık’’, ‘‘Maden’’, ‘‘Ateş Üstünde Yürümek’’, ‘‘İki Kadın’’, ‘‘Bir Sonbahar Hikayesi’’ ve ‘‘Bir Kadının Anatomisi’’ adlı filmlerle tanınan ünlü yönetmen Yavuz Özkan, şimdi de tiyatroda başarısını kanıtlamaya hazırlanıyor. Özkan, 1992 yılında çektiği, Ferhan Şensoy ve Sezen Aksu'nun başrolünü paylaştıkları ‘‘Büyük Yalnızlık’’ adlı filmini ‘‘Herkesin Bildiği Sırlar’’ adıyla tiyatroya uyarladı.

  Sadri Alışık Tiyatrosu'nun ‘‘Allahaısmarladık Cumhuriyet’’ adlı ilk oyunundan sonra ikinci yapımı olan ‘‘Herkesin Bildiği Sırlar’’da, Ayda Aksel ve Selçuk Yöntem rol alıyorlar. Koreografisini Ümit İris'in yaptığı oyunda bir karı-kocanın evliliği sorgulanıyor. Oyunda ayrılan eşlerden kadın, eşyalarını almak için eve gelir. Fakat hava o kadar yağmurludur ki dışarı çıkamaz. Baş başa kalan karı-koca, ayrılmak üzere evliliklerini sorgulama fırsatı bulurlar. Yanlışlarını, doğrularını, bencilliklerini ve haksızlıklarını itiraf eden eşler sonunda birbirlerine olan aşklarını itiraf ederler. Sinema seyircisinin aile, duygusallık veya yaşamın bir kesitiyle karşılaştığında filme daha çabuk alıştığını söyleyen Özkan'a göre tiyatroda da durum farklı değil.

  Ünlü yönetmen Özkan, ‘‘Büyük Yalnızlık’’ı tiyatro için tekrar kaleme aldığını belirtirken, diyalogların tüm evliliklerde rastlanan sözler olduğunu vurguladı. Bugünden itibaren Sadri Alışık Tiyatrosu Küçük Sahne'de tiyatroseverlerle buluşacak olan ‘‘Herkesin Bildiği Sırlar’’ adlı oyunun galası ise 12 Mart'ta gerçekleştirilecek. Sadri Alışık Tiyatrosu, KKTC'nin davetlisi olarak 9-10 Mart tarihlerinde ‘Allahaısmarladık Cumhuriyet‘ ile Lefkoşa'da 11 Mart'ta ise Magosa'da tiyatroseverlerle buluşacak.

  <ı>Yavuz Özkan’ın tiyatroya uyarlarken yeniden kaleme aldığı ‘Herkesin Bildiği Sırlar’da Ayda Aksel ve Selçuk Yöntem rol alıyorlar. Oyunda kadın erkek ilişkilerindeki iletişimsizlik yansıtılıyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı