Gündem Haberleri

  Sinema dünyasının acı kaybı

  Hürriyet Haber
  25.01.2012 - 23:46 | Son Güncelleme:

  Ünlü Yunan yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarı Theodoros Angelopoulos, geçirdiği trafik kazası sonucu 76 yaşında hayatını kaybetti. Yunan gazetesi ise ölümünün şüpheli olabilecegini belirtti.

  Polis kaynaklarına göre, akşam saatlerinde Pire yakınlarındaki Drapetsona otoyolunda ''Öteki Deniz-The Other Sea'' adlı yeni filminin  çekimi için yürürken bir motosikletin çarptığı Theodoros Angelopoulos başından yaralandı. Angelopoulos olay yerinden ambulansla Faliro'daki bir hastaneye götürüldü. Ünlü yönetmen yoğun bakımda yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

  ÜNLÜ YÖNETMEN ANGELOPOULOS HAYATINI KAYBETTİ / WEB TV

  POLİS ÖLDÜRDÜ İDDİASI

  Yunanistan'in önemli gazetelerinden Kathimerini, Theo Angelopoulos'un ölüm haberini, ölümün şüpheli olabilecegi iddiasıyla, manşetten duyurdu. Gazete henüz teyit edilemekle birlikte Angelopoulos'a çarpan motorsikletinin polise ait olduğu iddiasını belirtti.

  BİRÇOK KEZ TÜRKİYE'YE GELDİ

  27 Nisan 1935’de doğan Yunanlı ünlü yönetmen, senarist, yapımcı Theodoros Angelopoulos, 19. İstanbul Film Festivali (2000) Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü Şakir Eczacıbaşı’nın elinden almıştı. 
         
  Yunan sinemasının öncü yönetmeni Theodoros Angelopoulos, Sanatsal sinemanın en önemli çağdaş temsilcilerindendir.

  Mitololojik göndermelere bol yer verilen filmlerinde, daha çok bireyden hareketle tarihsel bağlam içinde toplumsal olaylar konu edilmektedir. Özellikle entelektüel bireyin yaşama dair ızdırapları ve düş kırıklıkları işlenir. Filmlerinde geniş plan çekimler ve uzun sekanslar çokça yer alır.

  Çoğunu Eleni Karaindrou'nun müziklediği filmleri arasında şunlar sayılabilir: 36 Günleri, Avcılar, Kumpanya, Kitera'ya Yolculuk, Arıcı, Puslu Manzaralar, Leyleğin Geciken Adımı, Ulis'in Bakışı, Sonsuzluk ve Bir Gün, Ağlayan Çayır, Zamanın Tozu.

  ANİ KAYBI VATANIN ONUN BAKIŞ AÇISINA İHTİYACI OLDUĞU DÖNEME RASTLADI

  Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, usta yönetmen, film yapımcısı ve senaryo yazarı Theodoros Angelopoulos'un ani ölümünün kendisinin en yaratıcı dönemine, vatanın ise onun bakış açısına ihtiyacı olduğu bir döneme rastladığını belirtti.

  Papulyas, yayımladığı başsağlığı mesajında, Angelopoulos'un dün akşam bir trafik kazasında yaşamını yitirdiğine işaret ederek, üzüntüsünü dile getirdi.

  Angelopoulos'u "ülkenin aydın bir parçası" olarak niteleyen Papulyas, ani kaybın kendisinin en yaratıcı dönemine, vatanın ise onun bakış açısına ihtiyacı olduğu bir döneme rastladığını ifade ederek, bu yüzden yokluğunun daha da büyük keder verdiğini kaydetti.
  Başbakan Lukas Papadimos da, başsağlığı mesajında üzüntüsünü dile getirerek, Angelopoulos'un, "ileriyi gören bir yönetmen olarak yeni yollar açtığını ve uluslararası sinema dünyasında zirveye kadar ulaştığını" belirtti.

  Papadimos, Angelopoulos'un Yunanistan'daki iç savaş sonrası yılları konu alan filmleriyle çağdaş tarihin daha iyi ve derin anlaşılması için katkıda bulunduğunu kaydetti.

  Başbakan Papadimos, ülkenin zor bir anında büyük bir sanatçı kaybettiğini, arkasında bıraktığı eserlerin ülkenin kültür tarihinin kıymetli bir parçasını teşkil edeceğini vurguladı.

  Yunanistan Parlamentosu Başkanı Fillipos Peçalnikos da mesajında Angelopoulos'un dünya ve Avrupa sinemasının en önemli sanatçılarından biri, başta da Yunan kültürünün bir elçisi olduğunu belirtti.

  "SOSYAL GERÇEKLERİ EŞSİZ BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYDU"

  Usta yönetmenin ölümü ile ilgili Yunan siyasi liderler de yayımladıkları mesajlarla üzüntülerini dile getirdi.
  Eski Başbakan ve PASOK Partisi Lideri Yorgo Papandreu, Angelopoulos'un eserleriyle çağdaş Yunan tarihini adım adım ve derincesine izleyerek sosyal gerçekleri eşsiz bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti.
  Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Andonis Samaras ta Angelopoulos'un ani kaybının tüm dünyayı derinden üzdüğünü, 7. sanat ve çağdaş sinema dünyasının ise önemli bir yaratıcısını kaybettiğini kaydetti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı