Gündem Haberleri

  Sinema

  Hazırlayan: Mevlüt TEZEL
  14.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir silah tüccarının hatıratı

  AKSİYON/GERİLİM

  SAVAŞ TANRISI/images/100/0x0/55eae449f018fbb8f89d5bef

  Lord of War

  Yön: Andrew Niccol

  Oyn: Nicolas Cage, Ethan Hawke, Jared Leto, Bridget Moynahan

  Truman Show’un Oscar adayı senaristi, S1m0ne filminin başarılı yönetmeni Andrew Niccol imzası taşıyan Savaş Tanrısı, dağılan Sovyetler Birliği’ndeki büyük silah stoklarının, başta Afrika ülkeleri olmak üzere gelişmekte olan ülkelere sokulmasını bir silah tüccarının maceralarının ekseninde anlatıyor. Amerika’ya göç etmiş Ukrayna asıllı bir ailenin çocuğu olan Yuri Orlov’un hayatı (Nicolas Cage), ailesinin işlettiği restoranda yaşanan bir çatışmayla değişir. Yuri maceradan maceraya koşup kısa sürede önemli bir silah tüccarı olur. Eşi ise Yuri’nin bir nakliye şirketinin sahibi olduğunu düşünmektedir. Interpol, serveti iyice artan Yuri’nin peşine düşmekte gecikmez. Ve film Interpol ajanı (Ethan Hawke) ile Yuri arasında bir kedi fare oyununa dönüşür. Nicolas Cage, Ethan Hawke, Jared Leto gibi tanınmış oyunculara sahip olan yapım; entrika, ihanet ve zulüm üçgeninde yaşamak zorunda kalan silah tüccarlarının bilinmeyen hayatlarını mercek altına alıyor. ‘Dünya üzerinde her 12 insana bir silah düşüyor. Tek soru şu: Geri kalan 11’i nasıl silahlandırırız?’ gibi manidar repliklerin yer aldığı Savaş Tanrısı, yeni dünya düzeni ve uluslararası savaş ticareti üzerine zeka açıcı komplo teorileriyle dolu. Konu silah olunca aksiyon ve özel efektler de filmde bolca kullanılmış. Savaş Tanrısı, hem oyuncu kadrosu hem de etkileyici öyküsüyle haftanın en iddialı yapımı.

  Yahudilerin arasında zenci olmak

  DRAM

  BİR ŞANS DAHA

  Va, Vie et Deviens

  Yön: Radu Mihaileanu

  Oyn: Yaël Abecassis, Roschdy Zem, Moshe Agazai

  Bir Şans Daha, açlıkla pençeleşen Etiyopyalı Yahudilerin, Amerika ve İsrail’in 1984 yılında ortaklaşa düzenledikleri Moses adlı gizli bir operasyonla İsrail’e getirilmelerini, bir çocuğun gözünden anlatıyor. Bu çocuğun diğerlerinden farkı, aslında Hristiyan bir ailenin üyesi olması. Annesi açlıktan ölmesin diye oğlu Şlomo’yu Yahudi çocukların arasına koymuştur. Şlomo çok geçmeden derisinin rengi yüzünden dışlanır...

  Hayat Treni filminde, Yahudiler’in yaşadığı soykırıma esprili bir dille yaklaştığı için büyük tepkiler alan yönetmen Radu Mihaileanu, Bir Şans Daha’da ırkçılığa getirdiği farklı yaklaşımlarla yine büyük tartışmalara neden oldu. Berlin Film Festivali’nden İzleyici Ödülü başta olmak üzere üç ödül kazanan Bir Şans Daha’yı kaçırmak hata olur.

  Genelevde doğan çocukların hikayesi

  Born Into Brothels

  Yön: Ross Kauffman Zana Briski

  BELGESEL


  KALKÜTA’NIN ÇOCUKLARI

  Kalküta genelevlerinde çalışan 7 bin kadının ve kendilerinden daha sefil bir hayat süren çocuklarının yaşamlarını konu alan Kalküta’nın Çocukları, New Yorklu fotoğrafçı Zana Briski’nin 1988 yılında bölgeye yaptığı geziden yola çıkılarak çekildi. Kalküta’daki genelevlerde çalışan kadınların fotoğraflarını çekmek isteyen Zana Briski, fahişelerden daha kötü şartlarda yaşayan çocukları görünce kamerasını bu küçük kurbanlara çevirmiş. Zana, Kalküta sokaklarında sadece fotoğraf çekmekle kalmamış, bu çocuklara fotoğrafçılık dersi bile vermiş. Belgesel, Kalküta’daki trajik hayatı çocukların gözünden anlatıyor. En önemli özelliği çocukların ilkel makinelerle çektiği fotoğraflara yer vermesi. En İyi Belgesel Film dalında Oscar kazanan Kalküta’nın Çocukları, kaçırılmayacak bir belgesel.

  Paketin içine asla bakma

  AKSİYON/GERİLİM

  TAŞIYICI 2

  The Transporter 2

  Yön: Louis Leterrier-Corey Yuen

  Oyn: Jason Statham, Amber Valletta, Hunter Clary

  Luc Besson’un yapımcılığını üstlendiği Taşıyıcı, büyük mantık hatalarına rağmen soluk kesen aksiyon sahneleriyle beğeni toplamıştı. Devam filminde de değişen bir şey yok. Taşıyıcı Frank Martin; yine mal, insan ne olursa olsun kendisine verilen her şeyi bir yerden bir yere götürmeye devam ediyor. Tabii Frank, üç değişmez kuralını da uygulamaya devam ediyor: 1. Yapılan anlaşmayı bozmamak. 2. Taşıdığı paketin içinde ne olduğunu merak etmemek. 3. Kimin için çalıştığını sormamak. Miami’ye yerleşen Frank Martin, yine bir paketin peşinde... Kapışma filmiyle yıldızı parlayan Jason Statham, sergilediği performansla yeni Bruce Willis olma yolunda hızla ilerliyor.

  Bu aile şiddete bayılıyor

  KORKU

  VAHŞET ÇETESİ

  Devil’s Rejects

  Yön: Rob Zombie

  Oyn: Sid Haig, Bill Moseley, Sheri Moon

  Polisin düzenlediği operasyonla dağılan Firefly Ailesi’nin birkaç üyesi baskından kurtulmayı başarır. Tekrar birleşen aile üyeleri karşılarına çıkan herkese işkence etmeye, herkesi öldürmeye devam eder. Bu vahşi aileye kardeşini kurban veren Şerif John Wydell, intikam almakta kararlıdır. ‘House of 1000 Corpses’ın (Bin Ceset Evi) devam filmi olan Vahşet Çetesi, korku filmi fanatikleri tarafından çok sevildi. Kanlı, şiddet dolu korku filmlerinden hoşlanıyorsanız kaçırmayın.

  İki intihar bombacısının öyküsü

  VAADEDİLEN CENNET

  Paradise Now

  Yön: Hany Abu - Assad

  Oyn: Kais Nashef, Ali Suliman, Lubna Azabal

  İki çocukluk arkadaşı olan Gazzeli Halid ve Sait, intihar bombacısı olarak yetiştirilir. Aileleriyle son bir gece geçirdikten sonra Tel Aviv’deki bir intihar saldırısını gerçekleştirmek üzere sınıra götürülürler. Vücutlarına bombalar bağlanan Halid ve Sait’in planları altüst olur ve operasyon sırasında birbirlerini kaybederler... Filistinli yönetmen Hany Abu-Assad’ın intihar bombacılarının iç dünyasını anlattığı olay film Vaadedilen Cennet, Berlin Film Festivali’nden Mavi Melek ödülüyle döndü. Modern dünyanın anlamakta güçlük çektiği, inançları uğruna ölümü seçen intihar bombacılarının psikolojilerini mercek altına alan film, tartışmasız haftanın en sarsıcı yapıtı. Not: Yapım, Londra’da bombalı saldırılar yaşandığı için Cambridge Film Festivali programından çıkarılmıştı.

  İmam Hatip meselesi sinemada

  DRAMA

  T.H.E. İMAM

  T.H.E. IMAM

  Yön: İsmail Güneş

  Oyn: Eşref Ziya Terzi, Ahmet Yenilmez, Turgay Tanülkü

  Emre, liseden sonra Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirir ve İngiltere’de yüksek lisans yapar. İstanbul’a döndükten sonra bir şirket kurup hızla yükselir. Emre, bir gün liseden arkadaşı Mehmet ile karşılaşır. Köylerde imamlık yapan Mehmet, eski okul arkadaşı Emre’yi görünce tanıyamaz. Çünkü arkadaşı Emrullah olan adını mahkeme kararıyla Emre olarak değiştirmiştir ve İmam Hatip lisesinden mezun olduğunu çevresinden saklamıştır. 12 Eylül darbesinde yaşanan işkenceleri konu alan öyküsüyle sansüre takılan ‘Gülün Bittiği Yer’ filminden tanıdığımız İsmail Güneş, altı yıl aradan sonra yine yankı uyandıracak bir öyküyle sinemaya döndü. Ele aldığı konuyla daha çekim aşamasında tartışmalara neden olan T.H.E. Imam, İmam Hatip lisesi mezunlarının toplumda karşılaştıkları çifte standartları ve kendi içlerinde yaşadıkları çatışmaları konu alıyor. Ancak film, sadece bu insanlar üzerine kurulu değil. Alevi olduğu için baskı gören bir gencin de öyküsü sizleri bekliyor. Kurtlar Vadisi dizisinden de tanıdığımız senarist Ömer Lütfi Mete, T.H.E. Imam’ın ideolojik söylemler içermediğini, olayları sosyal boyutuyla ele aldığını açıkladı.

  40 yıllık bakirin uyanışı

  ROMANTİK/KOMEDİ

  40 yıllık bekar

  40 Year Old Virgin

  Yön: Judd Apatow

  Oyn: Steve Carell, Catherine Keener, Paul Rudd

  40 yaşına gelmesine rağmen hálá bir kadınla birlikte olmamış bir adamın komik maceralarını konu alan 40 Yıllık Bekar, haftanın tek komedi filmi. Elektronik eşyalar satan bir mağazada çalışan Andy Stitzer, birkaç başarısız girişimden sonra hem sekse hem de karşı cinse küsmüştür. Bu trajik gerçek, bir poker partisinde ortaya çıkınca arkadaşları Andy’yi bu talihsiz durumdan kurtarmak için harekete geçer. 40 yıllık bekár Andy Stitzer’ı, Aman Tanrım filmiyle yıldızı parlayan Steve Carrell canlandırıyor.

  İzmirli 700 Rum kızının öyküsü

  DRAM/ROMANTİK

  GELİNLER

  Brides

  Yön: Pantelis Voulgaris

  Oyn: Damian Lewis, Victoria Haralabidou, Steven Berkoff

  1922 yazında 700 Rum kızını taşıyan bir gemi, İzmir’den New York’a doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Birinci sınıfta yolculuk eden 45 yaşındaki fotoğrafçı Norman Harris, bu genç Rum kızlarının fotoğraflarını çeker. Fotoğraflarını çekerken de trajik öykülerini öğrenir. Her genç kızın elinde Amerika’da yaşayan bir erkeğin fotoğrafı vardır. 700 genç kız, mektupla tanıştıkları adamlarla iradeleri dışında evlenmek üzere bu uzun yolculuğa çıkmıştır. Yunanistan’ın başarılı yönetmenlerinden biri olan Pantelis Voulgaris, New York Times’ta okuduğu bir makaleden yola çıkarak çekmiş Gelinler’i. Kıyısından köşesinden bizi de içine alan, komşumuz Yunanistan’dan trajik bir öykü.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı