Gündem Haberleri

  Sinema

  Mevlüt TEZEL
  31.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Atatürk’ün en saf hali

  Yön: Can Dündar Canlandıranlar: Gökhan Akyüz, Bahadır Yazıcı, Burak Onaran

  DRAM/images/100/0x0/55eaf7c9f018fbb8f8a25519

  MUSTAFA

  29 Ekim’de vizyona giren Mustafa filmi, Atatürk’ün Selánik’ten Dolmabahçe’ye uzanan askeri, siyasi, sosyal yaşamını anlatıyor. Film için özel izinle açılan Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı birçok arşiv araştırıldı. Sonucunda Atatürk’ün daha önce görülmemiş fotoğrafları, hatıralarını yazdığı not defterleri, yakınlarına yolladığı özel mektupları, günlüğü ve elyazmaları filmde kullanıldı. Çekimler Selanik, Manastır, Şam, Berlin, Sofya ve Karlsbad gibi Atatürk’ün gittiği pek çok yerde yapıldı. Can Dündar filmin ismini neden Atatürk değil de Mustafa koyduğunu şöyle anlatıyor: "En derinine, aslında hiçbir takı almamış haline ulaşmaya çalıştık. Ona sadece annesinin hitap ettiği isimle hitap ettik."

  Filmde Mustafa Kemal Atatürk’ü 6 farklı oyuncu canlandırıyor. Selanik günlerini Georgios Chondrogiannis, Manastır çocukluk günlerini Aleksandar Korlevski, Manastır gençlik dönemini Ediz Mehmedali, İstanbul gençlik dönemini Burak Onaran, orta yaşlarını Bahadır Yazıcı ve son dönemini Gökhan Akyüz oynuyor.

  Son 24 saat

  Un Giorno Perfetto

  Yön:
  Ferzan Özpetek Oyn: Isabella Ferrari, Valerio Mastandrea

  DRAM

  MÜKKEMMEL BİR GÜN

  Emma ve Antonio iki çocuklu evli bir çifttir ve bir yıla yakın zamandır ayrı yaşamaktadırlar. Antonio eskiden eşiyle paylaştığı evde tek başına kalırken, Emma çocukları da alarak annesine taşınmıştır. Bir gece, Palazzo’ya bir baskın ekibi çağırılır. Polis, silah seslerinin duyulduğu apartmana girer. Mükemmel Bir Gün, hızlı bir akışla bu anın öncesindeki 24 saatte gelişen olayları ve her adımlarında gözetlenen bir grup insanın basit yaşamlarını ele alıyor.

  Ferzan Özpetek’in filmi ilk kez 65. Venedik Film Festivali’nde seyirci karşısına çıktı. Burada Isabella Ferrari En İyi Kadın Oyuncu’yu Altın Aslan’ı da Ferzan Özpetek aldı. Yönetmene İtalya-Türkiye ilişkilerinde oynadığı rol nedeniyle geçen hafta İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili tarafından Yüksek Devlet Nişanı da verildi.

  Kendi hayatını yazıp oynadı

  Entre les murs

  Yön:
  Laurent Cantet Oyn: François Begaudeau

  DRAM

  SINIF

  François ve diğer öğretmen arkadaşları belalı bir semtteki lisede yeni bir yıla hazırlanmaktadır. Öğrencilerinin iyi bir eğitim alması için hiçbir engelden yılmayacaklarına inanırlar. Sınıf ise farklı kültürler ve tavırların sık sık birbiriyle çatıştığı bir yerdir. Ergenlik çağındaki gençlerin davranışları, düşük maaş alan öğretmenlerin şevkini kırar. François ise saygı ve çalışkanlık üzerine kurulu atmosferi sağlamakta kararlıdır.

  Filmi yazan ve oynayan François Begaudeau gerçekten de bir öğretmen ve Sınıf’ta hayatından bir kesiti anlatıyor. Laurent Cantet bu filmle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü aldı.

  Cani iyi adam oluyor

  Bangkok Dangerous

  Yön:
  Oxide Pang Chun - Danny Pang Oyn: Nicolas Cage, James With

  DRAM

  ZOR KARAR

  Joe, Surat adlı acımasız suç patronunun dört düşmanını öldürmek üzere Tayland’ın başkenti Bangkok’a gider. Burada dört kişiyi öldürdükten sonra emekliliğe ayrılacaktır. Kendisine yardım etmesi ve yol göstermesi için Kong adlı bir dolandırıcıyla anlaşma yapar. İşini tamamladıktan sonra onu da öldürüp bütün izleri yok etmeyi planlamaktadır. Ancak, Surat’ın katliam zamanının geldiğini düşündüğü sırada Joe artık değişmiş, bambaşka birisi olmuştur.

  İtibarını kaybeden düşes

  The Duchess

  Yön:
  Saul DibbOyn: Keira Knightley, Ralph Fiennes

  DRAM/TARİH

  DÜŞES

  18. yüzyıl sonlarında geçen filmde, dönemin en güzel ve karizmatik kadınlarından olan Düşes Georgiana Cavendish, yaşadığı aşk, müsrifliği ve politikaya el atması sonucunda itibarını kaybeder. Devonshire Dükü ile evli olmasına rağmen Earl Grey ile aşk yaşaması, en iyi arkadaşı Leydi Bess Foster, kocası ve kendisi arasında karmaşık bir ilişkiye dönüşür. Film, Georgiana Duchess of Devonshire kitabından uyarlandı.

  Rüyalar gerçek olur mu

  Bi-Mong

  Yön: Kim Ki Duk Oyn: Jo Odagiri, Na-Yeong Lee

  DRAM

  RÜYA

  Koreli usta yönetmen Kim Ki Duk’un son filmi yine insan ilişkilerini anlatıyor. Tıpkı adı gibi, film de bir rüyayla, Jin adlı genç adamın gördüğü kábustan uyanmasıyla başlıyor. Jin, kábusunda bir trafik kazasına tanık olur. Uyandıktan sonra gördüğü mekána gider. Burada kısa bir süre önce gerçekten de bir kazanın olduğunu öğrenir. Şüpheli olan Ran ise suçlamaları reddetmekte ve bütün gece uyuduğunu iddia etmektedir. Jin, ikisi arasında açıklanamaz bir bağ olduğuna ikna olur. Ran, uykusunda Jin’in rüyalarını gerçekleştirmektedir.

  Ayran kardeşliği

  Yön: Ulaş Ak Oyn: Nuri Alço, Erol Günaydın, Mustafa Topaloğlu

  KOMEDİ

  NEKRÜT

  Uzayın derinliklerindeki Nekrüt gezegeninde yaşayanlar sadece ayranla yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak gezegenin ayran stokları hızla tükenmektedir. Yönetim konseyi tükenen stokları üzerine bir toplantı yapar ve yeryüzünde ayran üretiminin gerçekleştiği Dünya gezegeninden Türkiye’yi tespit ederler. Buraya üç özel görevlinin gönderilmesine karar verilir. Türkiye’yi seçmelerinin iki nedeni vardır: Türklerin de ayran üreten ve tüketen canlılar olması; Nekrüt adının tersten Türken diye okunması.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı