Gündem Haberleri

  Sinekle akraba cıktık

  Hürriyet Haber
  24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genleri insanınkine çok benziyor

  Genetik şifreleri çözülen bir meyve sineği bilim adamlarını çok şaşırttı. Çünkü sineğin genlerinin yüzde 60'ı insanınkiyle aynıydı.

  Boyu sadece 6 milimetre olan Drosophila adlı meyve sineği, 13 bin 61 gen taşıyor. İnsanın bütün gen haritası henüz çıkarılamadığı için şimdilik sadece 60 bin geni biliniyor. Bu sineğin tüm genetik şifresini çözen bilim adamları, genlerinin yüzde 60'ının insanınkiyle aynı olduğunu gözlemlediler.

  Kanser geni de var

  Araştırmalarda, insanda kansere, Alzheimer hastalığına ve böbrek rahatsızlıklarına neden olan genin bu meyve sineğinde de bulunduğu görüldü. Haşarat dünyasından çıkan bu sürpriz akrabamızla ilgili elde edilen sonuç, bilim dünyası için müthiş bir adım olarak nitelendiriliyor.

  İlaç üretimi için faydalı

  İnsanlar için bugüne kadar birçok deneyde maymun ve fareyi kullanan bilim adamları, artık meyve sineğinden de denek olarak yararlanabilecekler. Meyve sineğinden özellikle de ilaç sanayii yararlanacak ve kanser başta olmak üzere, çağımızın en ürkütücü hastalıklarına karşı geliştirilecek ilaçların test edilmesinde kullanılacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı