Gündem Haberleri

  Sine-i millete dönme tehdidi tutmadı

  Hürriyet Haber
  06.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Lideri Kutan'ın ‘‘Çekilebiliriz’’ demesi partisinden tepki gördüğü gibi Cumhurbaşkanı ve hükümet kanadı tarafından da ‘gereksiz tehdit’ olarak yorumlandı. Ecevit, ‘‘Sine-i millette çok sıcak karşılanacaklarını sanmıyorum’’ dedi.

  FP Lideri Recai Kutan'ın, Genelkurmay'la yaşanan krizin ardından ‘‘Çekilebiliriz’’ diyerek, ‘Sine-i millete dönme’ tehdidinde bulunması, siyaset gündemine bomba gibi düştü. Ancak Kutan'ın bu resti başta partisinin yöneticileri olmak üzere, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve MHP Lideri Başbakan Yardımcısı tarafından ‘‘Gereksiz tehdit’’ olarak değerlendirildi.

  Kutan, perşembe günü Çankaya Köşkü'nde görüştüğü Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, ordu ile partisi arasında yaşanan kriz konusunda, ‘‘Baskı altındayım, arkadaşlar ‘gerekirse çekilelim' diyorlar’’ dedi. Demirel, Kutan’ın bu sözleri üzerine, ‘‘Siyasetin zemini parlamentodur. Parlamentodan çekilmek, siyasette zemininizi terk etmek demektir. Bu doğru olmaz. Davanızı savunmada geriye gidersiniz’’ tavsiyesinde bulundu.

  Başbakan Bülent Ecevit ise Kutan'ın ‘‘Çekiliriz’’ tehdidi için ‘‘Sayın Kutan galiba sine-i millete dönme tabirini kullanmış. Fakat şu aşamada sine-i millette çok sıcak karşılanmayacaklarını sanıyorum’’ dedi.

  MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de, ‘‘Siyaseti gerginlik stratejisinden uzaklaştırmak lazım. Türkiye'nin istikrara ihtiyacı var. İstikrarı bozabilecek bir davranış milletimizce hoş karşılanmaz zannediyorum’’ diye konuştu.

  PARTİDEN DE TEPKİ Kutan'a partisinden de tepki geldi. Genel Başkanlığa adaylığını açıklayan yenilikçi kanattan FP Grup Başkanvekili Bülent Arınç, Kutan'ın tehdidini ‘zamansız ve yersiz bulduğunu, doğru bulmadığını’ söyledi. Arınç, ‘‘Zaten sine-i milletteyiz. Her gün milletle iç içeyiz. Ayrıca gidecek başka bir yerimiz de yok’’ dedi.

  TELAŞLANMAYIN Kutan'ın tehdidi Perşembe günü Çankaya Köşkü'nde Demirel ile görüşmesinde gündeme geldi. Demirel, Genelkurmay'ın açıklamasının partisiyle ilgili kapatma davasını olumsuz etkilemesinden çekinen Kutan'ı, ‘‘Telaşlanmayın. Birşey olmaz, merak etmeyin partiniz kapanmaz. Partiler, mahkeme, askerler ayrı ayrı kurumlardır. Bir parti asker istedi diye kapatılmaz’’ sözleriyle rahatlattı. Kutan, Demirel'in bu değerlendirmesini kurmaylarına aktarırken, ‘‘Bunlara inanayım mı, inanmayayım mı bilemiyorum’’ dedi.

  MECLİS’İ TERK ETMEYİN Demirel, dün gazetecilerle sohbet ederken, Kutan ile görüşmesine ilişkin ayrıntılar verdi. Kutan'ın, bazı FP'lilerin TBMM'den çekilmeyi gündeme getirdiklerini anlattığını belirten Demirel, ‘‘Siyasetin zemini parlamentodur. Parlamentodan çekilmek, siyasette zemininizi terketmek demektir. Ben bunun doğru olmayacağını söyledim. Davanızı savunmada geriye gidersiniz dedim. Ben Parlamentonun, siyasetin dengeli olmasını istiyorum’’ dediğini söyledi.

  GERGİNLİĞİ DÜŞÜR Demirel, Kutan'a da gerginliğin düşürülmesi çağrısında bulunduğunu anlattı ve şöyle konuştu:

  ‘‘TSK siyasi parti değildir. TSK herkese lazımdır. Türkiye barış içinde, hür ve serbest olabiliyorsa, TSK'nın buna katkısı hesaba kitaba sığmayacak kadar büyüktür. Kendi kendimizi zaafa uğratmamalıyız. Gerginliğin tırmandırılmaması gerektiğini kendisine de söyledim.’’

  Transfer tartışması

  FP Grup Başkanvekili Bülent Arınç'ın, ANAP'a geçen Haşim Haşimi ve Celal Esin hakkındaki, ‘‘Milyonlarca dolar menfaat sağladılar’’ sözleri, siyasette transfer tartışması yarattı. ANAP'a geçen Haşim Haşimi, tepkisini ‘‘Hayasızca suçluyorlar’’ sözleriyle dile getirdi.

  FP'den ANAP geçen Haşim Haşimi, Radyo Foreks'in programına katılarak, Arınç'ın kendisine yönettiği suçlamaları yanıtladı. Haşimi,şöyle konuştu:

  ‘‘Suçlamalara üzüldüm. Yakıştıramadım kendisine. Sevdiğim saydığım bir insandı. Birileri benim bu tavrımı anlamaya çalışmıyor. Tam tersine hayasızca saldırıda bulunuyor. Birisi çıkıp bizi karaktersizlikle suçluyor. Birisi para, pul diyor. Bunlar mahkemede konuşulacak. Giden bir milletvekiline derdini sormamışsa, nasıl bu partinin grup başkanvekili. Arınç'ın grup başkan vekili olmasında benim katkım var. Ama yanıldığımı ifade edeyim.’’

  Programa katılan Bülent Arınç da, ‘‘İfadeler yanlış da olsa, doğru da olsa bana ait. Meselemizi Haşim Bey'le biraraya gelir çözeriz, helalleşiriz veya kucaklaşırız. Ama bir duam var, o sokaklarda, kulislerde konuşulduğu gibi, yüzde 1 ihtimalle de olsa eğer bir menfaat karşlığı gidildiyse, ben hakkımı helal etmem’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı