Gündem Haberleri

  Sincan FP'ye baskın

  Hürriyet Haber
  23.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, dün FP'nin Sincan İlçe Örgütü’ne şok baskın düzenletti. Savcı Yüksel'in, yakalanan Hizbullah militanlarının FP Sincan İlçe Örgütü ile bağlantılarının tespiti üzerine, polisin baskın yapması talimatını verdiği bildirildi.

  HİZBULLAH soruşturması çerçevesinde kanlı örgüt militanlarının FP bağlantısını tesbit için Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, dün FP'nin Sincan İlçe Örgütü’ne şok baskın düzenletti. Savcı Yüksel'in yakalanan Hizbullah militanlarının FP Sincan İlçe Örgütü ile bağlantılarının tespiti üzerine, polisin baskın yapması talimatını verdiği bildirildi. Terörle Mücadele Şubesi'nden bir polis ekibi dün gerçekleştirdiği baskında, FP Sincan İlçe örgütünden üye kayıtlarıyla ilgili bazı bilgi ve belgeleri alarak DGM Savcısı Yüksel'e iletti. Polisin getirdiği evraklar arasında, sahte üye kayıtlarının da bulunduğu öğrenildi. Bu gelişmelerin, FP'nin Anayasa Mahkemesi'ndeki kapatma davasının kaderini belirleyecek nitelikte olduğu ileri sürüldü. DGM Savcısı, FP'nin Hizbullah bağlantısını kanıtlaması halinde, Anayasa Mahkemesi'ne ek delil olarak sunacağı da öğrenildi.

  FP Etimesgut Gençlik Kolları Başkanı Dursun Uslu'nun Hizbullah militanı çıkması, yine Hizbullahçı Ahmet Tarı'nın evinde Necmettin Erbakan imzalı ‘Milli Görüş Üstün Hizmet Belgesi’ ve ‘RP diploması’ bulunmasının ardından Hizbullahçı Cahit Ekinci'nin de Erbakan imzalı başarı sertifikası aldığının ortaya çıkması baskının düzenlemesinde rol oynadı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerinin yaptığı Hizbullah operasyonu sırasında ilk olarak FP Etimesgut Gençlik Kolları Başkanı Dursun Uslu tutuklanmıştı. Uslu, ifadesinde camilerde Hizbullah adına adam topladığını ve eğitim çalışmalarına katıldığını itiraf etmişti. Yapılan operasyonlarda, bir başka FP'li Cahit Ekinci de gözaltına alındı ve ifadesi alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine kondu.

  ERBAKAN İMZALI PLAKET...

  1995 yılında yapılan genel seçimler sırasında işsiz olan Ekinci, Refah Partisi Genel Merkezi'nde kurslara katıldı ve seçim faaliyetleri ile ilgili eğitim aldı. Ekinci, daha sonra Çankırı'da partisi adına seçimlerde görev yaptı. Ekinci, bu çalışmaları nedeniyle ödüllendirilerek, binlerce kişinin kullandığı ve çok sıkı korunan Ankara Metrosu'nda işe yerleştirildi. Ekinci'ye ayrıca kursa katıldığı için, ‘‘RP eğitim diploması, eğitim çalışmalarına katılması ve göstermiş olduğu başarıdan dolayı Cahit Ekinci'ye verilmiştir’’ yazılı ve Erbakan imzalı bir de sertifika verildi. Ekinci de ifadesinde, camilerde örgüt adına adam topladığını ve hücreevlerinde eğitim çalışmalarına katıldığını itiraf etti. Ekinci ile beraber, Başbakanlıkta çalışırken Hizbullah militanı olduğu tespit edilen Abdülsamet Yıldız'ın amcasının oğlu Mahir Zahir Yıldız, İmran Öztürk, Veli Taltun da tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Parti sekreteri devlet memuru çıktı

  ANKARA DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'in dün FP'nin Sincan İlçe Örgütü'ne düzenlettiği şok baskında bir skandal ortaya çıktı. Baskında ele geçirilen belgelerde, Türkiye Kömür İşletmeleri'nde (TKİ) baş uzman olarak görev yapan Hasan Hüseyin Demirdöğen'in FP Sincan İlçe Sekreterliği'ni yürüttüğü belirlendi. Edinilen bilgiye göre memur olan ve siyaset yapma yasağı bulunan Demirdöğen, Yüksek Seçim Kurulu'na sahte isim bildirilerek bu göreve getirildi. Mevzuata göre devlet memurlarının siyaset yapmalarına izin verilmiyor. FP'nin Demirdöğen'i derhal görevden alması gerektiği aksi halde Yargıtay Cumhuriyet Başsavccılığı'nın devreye girerek kapatma davası süren FP hakkında işlem yapabileceği belirtiliyor. Demirdöğen hakkında ise memuriyetten çıkartılması için disiplin işlemi açılabileceği kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı