Gündem Haberleri

  Sincan’da şok cephanelik

  Hürriyet Haber
  14.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir kenti yok edecek kadar C-4 bulundu

  Uğur Mumcu suikastının failleri ile ilgili operasyonlar sürerken dün jandarmaya gelen bir ihbar korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Peçenek Köyü'ndeki tarlada yapılan araştırmada C-4 patlayıcılar, TNT kalıpları, 18 otomatik tüfek ve 39 el bombası bulundu.

  UĞUR Mumcu suikastının failleri ile ilgili operasyonlar sürerken, dün akşam saatlerinde Ankara'da bir kenti havaya uçuracak büyüklükte cephanelik ele geçirildi. 28 Şubat sürecinin başlamasına da neden olan Ankara'nın Sincan İlçesi'ne bağlı Peçenek Köyü'nde boş bir arsaya bırakılmış şekilde, yaklaşık 27 kilogram C-4 patlayıcı bulundu. Aynı yerde yaklaşık 14 kilogram TNT kalıbı, 18 adet 5 otomatik tüfek, 39 el bombası ve çok miktarda fişek ele geçirildi. Mumcu suikastı ile ilgili operasyonlar sürerken, dün Sincan'ın Peçenek köylülerinin Sarıtarla Mevkii'nde karşılaştıkları cephanelik polis ve jandarmayı ayağa kaldırdı. Peçenek Köyü sakinleri, Sarıtarla Mevkii'nde boş bir tarlaya bırakılmış olan cephenelik ile karşılaşınca hemen jandarmayı aradı.

  Olay yerine gelen jandarma ekipleri, tarlanın ortasında buldukları cephanelik karşısında şaşkınlığa düştüler. Uğur Mumcu suikastında da kullanılan C-4 tipi patlayıcıdan 570'er gramlık 47 paket (toplam 26.8 kg) ele geçirildi. Tarlada, 300'er gramlık paketler halinde 47 adet (toplam 14.1 kg) TNT kalıbı, 39 adet muhtelif cinste el bombası, aralarında MP-5'lerin de bulunduğu toplam 18 adet 9 milimetre çapında makineli tüfek ve bunlara ait 4 adet şarjör bulundu. Bunların yanı sıra, muhtelif menşeide ve çapta 699 adet fişek, 951 adet 7.65 milimetre çapında mermi, 20 adet 6.35 milimetre çapında mermi, 2 adet bomba fünyesi ve 2 branda tipi çanta ele geçirildi. Tarlada bulunan silah ve mühimmat, incelenmek üzere Jandarma Kriminal Laboratuarı'na götürüldü.

  Mumcu suikastında boş tarlada ele geçirilen C-4 patlayıcılardan yaklaşık 2.5 kilo kullanıldığı tahmin ediliyordu. Ele geçirilen yaklaşık 27 kilo patlayıcıyı örgüt militanlarının başka suikastlarda kullanmayı amaçladıkları anlaşıldı.

  Bir Jandarma yetkilisi ele geçirilen silah ve mühimmatlarla ilgili olarak, şu bilgileri verdi:

  ‘‘Bunları Mumcu operasyonlarından ve çemberin daralıp yakalanacağına inanan İran yanlısı örgüt mensuplarının boş tarlaya attığını sanıyoruz. Olayla ilgili DGM savcısına bilgi verildi. Kriminal laboratuvarda çıkacak sonuca göre soruşturma genişletilecek. Bu silahların atılmış olması polisin doğru iz üstünde olduğunu gösterir.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı