Gündem Haberleri

  Sınavsız geçiş başvurusunda son gün

  Hürriyet Haber
  25.01.2002 - 10:27 | Son Güncelleme:

  Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından, Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programlarına Sınavsız Geçiş (2002-MSG) için başvuru süresi, bugün mesai saati bitiminde sona eriyor.

  Sınavsız geçiş için, adaylarda aranan özellikler şunlar:

  2001-2002 öğretim yılında mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olabilecek durumdaki öğrenciler,

  Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli olanlar,

  Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının dışardan bitirme sınavına girenler,

  Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar.

  Bu koşulları taşıyan KKTC uyruklu adaylar da sınavsız geçiş için başvurabilecekler.

  Belirlenen koşullardan herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, yerleştirilmiş olsalar bile, bu durumdan doğabilecek hiçbir haktan yararlandırılmayacaklar.

  2001-2002 öğretim yılında mezun olabilecek durumdaki adaylar kendiokul müdürlüklerinden, mezun durumdakiler de herhangi bir mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu veya ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerinden kılavuz, başvuru formu ve ''aday anketi''nden oluşan evrakı 2.5 milyonlira karşılığında alabilecekler.

  MSG'ye başvurularda da üniversiteye girişte verilen ÖSYM numaraları esas alınacak. 1983 ve daha sonraki sınav dönemlerinde ÖSYMnumarası almayan adaylar, aday bilgi formunun sol üst kısmında bilgisayarca yazılmış olan ve 22 ile başlayan 10 basamaklı belge numarasını, bu alan için ayrılan kutucuklara kodlayacaklar.

  Herhangi bir yılda ÖSYM sınav numarası alan adaylar ise ÖSYM numarasını kodlayacaklar. ÖSYM numarasını unutan adaylar, ÖSYM'nin ''0-312-2988050'' numaralı telefonundan veya ''www.osym.gov.tr'' internet adresinden öğrenebilecekler. ÖSYM numarası olduğu halde bunu kullanmayan adayların başvuruları,geçersiz sayılacak.

  TÜRBANLI FOTOĞRAFLA BAŞVURU GEÇERSİZ

  Adaylar, başvuru formundaki MSG kayıt kartını dolmakalem veya tükenmezkalem ile kendileri yazarak dolduracaklar. Bu konudaki kurallar, ÖSS'deki kurallarla aynı olacak.

  Adaylar, kayıt kartı üzerine fotoğraflarını yapıştıracaklar. Fotoğrafın, ''Cepheden ve son 6 ay içinde, başı açık, adayı kolaylıklatanıtabilecek şekilde çekilmiş ve net'' olması gerekiyor. Ayrıca, numaralı bile olsa camları renkli gözlükle çekilmiş fotoğraflar, kesinlikle kullanılmayacak. Adayın gözlük camı renkli ise gözlüksüz çekilmiş bir fotoğrafını kullanacak.

  Kayıt kartına başı örtülü ve belirtilen niteliklere uymayan fotoğraf yapıştıran adayların başvurusu kabul edilmeyecek.

  POSTAYLA BAŞVURU GEÇERSİZ

  Adaylar, ayrıca ÖSYM'nin hazırladığı sorulardan oluşan aday anketini de yanıtlayacaklar. Kılavuzda belirtilen kurallara uygun olarak doldurulacak başvuru formu ve aday anketini, bugün mesai saati bitimine kadar, son sınıf öğrencileri kendi okullarına, mezun durumdakiler de evrakı aldıkları yere onaylatarak teslim edecekler. Postayla yapılacak başvurular kabul edilmeyecek.

  Adaylar, başvurma belgelerinin ÖSYM'ye gönderilip gönderilmediğini, belgeleri teslim ettikleri okullarda 26 Ocak-1 Şubatgünleri arasında asılacak listelerden kontrol edebilecekler.

  TERCİH YAPACAKLAR

  Başvurusu kabul edilen adaylara, 2002 Haziran ayı içinde 2002-ÖSYSYükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ve tercih formu gönderilecek. Kılavuzda, adayların sınavsız geçiş yapabilecekleri meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programları yer alacak. Adaylar, sınavsız geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim ön lisans programlarını, istek sıralarına göre tercih formuna yazıp kodlayacaklar. Tercih formunun arkasında, yurt için başvuru formu da yer alacak.

  YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

  Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunları, kendi alanlarındaki meslek yüksekokulları programlarına, kontenjanlar, mezunoldukları okulların bulunduğu Mesleki Teknik Eğitim Bölgesi, mezun oldukları okulların türleri, mezuniyet yılları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunlarının meslek yüksekokulları için hesaplanacak ortaöğretim başarı puanları ve tercihleri göz önünde tutularak yerleştirilecek.

  Yerleştirme yapılırken öncelik, Anadolu teknik lisesi ile Anadolu meslek lisesi son sınıf öğrencilerine verilecek. Daha sonra yine son sınıflardaki meslek lisesi öğrencileri yerleştirilecek.

  Bu öğrenciler yerleştirildikten sonra en son mezunlardan başlanarak ve yine aynı sıra izlenerek yerleştirme yapılacak.

  Yerleştirme sonuçları adayların adreslerine sonuç belgesiyle bildirilecek. Yerleştirilen adayların kayıt hakları, yalnız 2002-2003 öğretim yılı için geçerli olacak. Yerleşenlerin kayıtları bütün üniversitelerde 12-18 Eylül 2002 tarihleri arasında yapılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı