Gündem Haberleri

  Sınavlarda Hakkári’ye ek puan verelim mi tartışması

  Hürriyet Haber
  27.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) yerine getirilen yeni sistemi açıklarken, ABD’de olduğu gibi, sınavlarda dezavantajlı bölgelere "ekstra puan" verilmesi uygulanmasını tartışmaya açtı. Çelik, uygulamayı "Hakkári’deki öğrenci ile Çankaya ve Nişantaşı’ndaki öğrenciye, ÖSS, OKS, KPSS’de aynı sorular soruluyor. ABD’de dezavantajlı bölgelerde dezavantajı asgariye indirecek uygulamalar yapılıyor. Dezavantaj oranına göre ek puan veriliyor" diye konuştu.

  MİLLİ Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, dün düzenlenen basın toplantısıyla bu yıl son kez uygulanacak OKS yerine getirilen "3 Basamaklı Ortaöğretime Geçiş Sistemi"ni (OGES) açıkladı. Yeni sistemle birlikte OKS gibi genel bir sınav tarihe karışacak. Yeni sistem, 6, 7 ve 8. sınıf sonunda yapılacak olan "Seviye Belirleme Sınavı" (SBS), öğrencilerin karne notlarından hesaplanacak olan "Yılsonu Başarı Puanı" (YBP) ve "Davranış Puanı"nın ayrı ayrı hesaplandığı 3 basamaktan oluşacak. SBS, YBP ve Davranış Puanları, "Ortaöğretime Yerleştirme Puanı" (OYP) adı altında toplanacak.

  PUANIN HESAPLANMASI

  Merkezi sınav sistemi ile uygulanacak SBS’lerde, soruların sayısı her sınıfa göre değişecek. 6. sınıflara 80, 7. sınıflara 90 ve 8. sınıflara 100 soru sorulacak. Yapılacak 3 sınavın ardından öğrencinin OYP’ye etki edecek SBS’si hesaplanırken, 6. sınıf puanının (SP6) yüzde 25’i, 7. sınıf puanının (SP7) yüzde 35’i, 8. sınıf puanının da (SP8) yüzde 40’ı alınarak toplam bir puan ortaya çıkacak. Ardından OYP’nin hesaplanmasına geçilecek. OYP hesaplanırken toplam SBS’nin yüzde 70’i, YBP’nin yüzde 25’i, Davranış Puanı’nın yüzde 5’i alınarak toplam bir puan belirlenecek.

  PUANI ÇOK OLAN GİRER

  OYP adı verilecek puan, fen, Anadolu ve diğer liselere yerleştirmede esas alınacak. Öğrenciler, tercihlerini bu yerleştirme puanına göre yapacaklar ve OKS’den farklı olarak Matematik-Fen (MF) ve Türkçe-Matematik (TM) puan türleri yerine tek bir puan türüyle istedikleri liseye girebilecekler. Yerleştirmede, sadece puan üstünlüğü dikkate alınacak.

  YEDİNCİ SINIFA İSTİSNA

  Yeni sisteme geçiş sırasında, sadece bu yıl için, 7. sınıfta olan ve gelecek yıl 8. sınıfı okuyacak öğrenciler, iki yılın (SP7 ve SP8) puanı ile yerleştirilecek. Bu öğrencilerin yerleştirme puanları 7. sınıfın yüzde 40’ı, 8. sınıf puanının yüzde 60’ı alınarak hesaplanacak.

  5 FARKLI TEST VAR

  Sınavda Türkçe, matematik, fen ve sosyal bilgiler alanlarındaki soruların yanı sıra yabancı dil sorularına da yer verilecek. Din dersinden muaf olan öğrencilerin yanı sıra din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını cevaplandırmak istemeyen öğrenciler için ise sınavda alternatif sosyal bilgiler soruları yer alacak. Türkçe ve matematik testlerinin ağırlık katsayısı 4, fen bilgisi ve sosyal bilgiler testlerinin ağırlığı 3 ve yabancı dil testinin ağırlığı 1 olacak. ANKARA

  Kardelen Ayşe hálá kadrosuz

  EĞİTİM-Sen Merkez Kadın Sekreteri Elif Akgül Ateş, "Kardelen Ayşe" şarkılı reklamın kahramanı "Elif öğretmen"in kadrolu atama bekleyen binlerce öğretmenlerden biri olduğuna dikkat çekti. Son günlerde bir reklam kampanyası ile "Kardelen Ayşe" olarak sunulan Elif öğretmenin gerçek öyküsünün bütünlüklü politikalar olmadan lokal projeler ile nereye kadar gidilebileceğini gözler önüne serdiğini kaydeden Elif Akgül Ateş, şunları söyledi:

  "Elif öğretmen, reklamda olduğu gibi burslu okumuş ve Mardin Yeşilli’de öğretmenlik yapıyor. Ancak tatlı masal esintileri burada sona eriyor. Çünkü o kadrosuz bir öğretmen. Bu nedenle ayda 300 YTL maaşla vekil öğretmenlik yapıyor. Mesleğini eğitimini aldığı branşta da yapamıyor. Sosyal bilgiler öğretmeni ama İngilizce öğretmenliği yapıyor. İşte sosyal devlet uygulamalarının yerine alan piyasa mekanizmalarının ve projeye dayalı çözümlerin gelebileceği nokta bu." ANKA

  iLK SINAV 21 HAZiRAN’DA

  Sınava katılmak zorunlu olmayacak. Ancak sınava girmeyenler için hiçbir telafi mümkün olmayacak. Herhangi bir sebeple sınava katılamayan öğrenci için, o yılın en düşük SBS puanı alınarak hesaplama yapılacak. Sınav bu öğretitm yılında 6. sınıflar için 21 Haziran, 7. sınıflar için 22 Haziran 2008 tarihinde uygulanacak. Bu yıl 8. sınıflar son kez OKS’ye girecekler.

  ARALIKTA PİLOT UYGULAMA

  2009-2010 öğretim yılında tam işleyişe geçilecek sistem için aralık ayında, en az 150 okulda programların ilk 4 aylık bölümlerini kapsayan pilot uygulama yapılarak soru tipleri test edilecek. Öğrenci ve öğretmenlere anket uygulanarak soruların yeni öğretim programlarına uygun olup olmadığı belirlenecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı