GeriGündem Sınav sistemi altüst
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınav sistemi altüst

Orta kısımları kademeli bir şekilde kapanacak olan Anadolu liselerinin durumu, 1 milyonu aşkın öğrenciyi ilgilendiren sınav sistemini altüst etti. İlköğretimden ortaöğretime geçiş modeli üzerindeki çalışmalar sonuçlanamadığı için başta fen ve Anadolu liseleri sınavı olmak üzere, merkezi sistem sınavlarının yapılabilmesi tehlikeye girdi.

Kesintisizlik 8 yıllık eğitim uyarınca, orta kısımları kademeli kapatmaya giren Anadolu liselerinin yeni statüsündeki belirsizlik, her yıl 1 milyonu aşkın öğrencinin yakından izlediği sınav takvimine vurdu. Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay, ilköğretimden ortaöğretime geçiş modeli üzerindeki çalışmaların halen tamamlanmadığını, ‘‘En verimli modeli arıyoruz’’ diye itiraf ederken, bu gecikme, öğretim yılı başında açıklanan sınav takvimini alt-üst etti. Buna göre, başvurusu 15-30 Aralık'ta alınması gereken, sınav tarihi olarak da 13 Haziran duyurusu yapılan Fen ve Anadolu Liseleri Sınavı da tehlikeye girdi. Takvimin iptali, kılavuz ve başvuru formlarının hazırlanıp-basılması ve dağıtımı için bile en az 2 ay gereken diğer merkezi sistem sınavlarını da belirsizlik içine aldı. Öğretim yılı başında açıklanan takvime göre, Anadolu teknik ve Anadolu meslek liseleri sınavı için başvurular 12-28 Kasım tarihleri arasında alınacak, sınav 2 Mayıs'ta yapılacaktı. Yine Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı için başvuruların da 19 Ocak-20 Şubat tarihleri arasında kabul edilmesi gerekiyor.

ULUĞBAY: ÇALIŞIYORUZ

Dün gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay, ‘‘İlköğretimden ortaöğretime geçişe ilişkin çalışmaların sürdüğünü ve ileri bir safhaya gelindiğini’’ bildirdi. Bir gazetecinin, ‘‘Bir model mi, birkaç alternatif mi var?’’ sorusuna, ‘‘Henüz benim önüme gelmedi. Zannediyorum arkadaşlar çeşitli olasılıkları değerlendirdiler. Onları da belirli bir sayıya indirip benim önüme öyle gelecekler’’ karşılığını veren Uluğbay, çalışmanın yılbaşından önce bitebileceğini ifade etti. Geçiş yöntemi konusunun tüm boyutlarıyla ele alınıp her türlü olasılığın değerlendirildiğini belirten Uluğbay, ‘‘Sistemin başarılı olmasını sağlayacak çalışmalar yapılmadan karar alındığında, o karar öğrencileri, öğretmenleri ve velileri sıkıntıya sokar. Bunun en verimli, en uygun şekilde çözümü için çalışma yapıyoruz’’ dedi.

SORUN ÖĞRENCİ ALIMI

Anadolu liselerine model arayışında en önemli sorunun, orta kısımlarının tümüyle kapanacağı 2001 yılına kadar bu okullara öğrenci alınıp alınmaması konusunda yaşanıyor. Bunun çözümü halinde ise halen 3 alternatif arasından en ağırlıklı modelin, merkezi sistem sınavlarını birleştirecek ‘tek sınav’ olduğu bildirildi. Uluğbay'ın ‘‘arkadaşlar çalışıyor’’ dediği geçiş modeli için 3 alternatif bulunuyor. Buna göre ya eski sistem devam edecek ve diğer okullara girişte olduğu gibi, Anadolu liseleri için de 8. yıl sonunda ayrı sınav yapılacak. Ya da Anadolu liseleri ‘süper lise’ gibi ilköğretim başarı notuyla öğrenci alacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle